Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
26/01/2024 - 21:50

Już znamy wyniki! Książka o Sądecczyźnie 2023 roku to „Dziwne jest serce kobiece…T. 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”

I wreszcie przyszedł czas na poznanie laureata w kategorii „Książka o Sądecczyźnie 2023”. Nagrodę w tej kategorii otrzymała wyjątkowa publikacja: „Dziwne jest serce kobiece…T. 3. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa” – ostatnia część rodzinnej sagi autorstwa Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, którą spisał i wydał jej wnuk Rafał Skąpski, wiceminister kultury w latach 2005 – 2015, od 2005 roku prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek.

Trzeci tom zamyka wyjątkowy książkowy tryptyk, będący niezwykłym zapisem życia, niestrudzenie dokonywanego przez autorkę przez sześćdziesiąt lat, w 21 stukartkowych zeszytach. To historia jednej, ale bardzo rozgałęzionej o wielu ciekawych koligacjach, rodziny, której losy ściśle powiązane są z dziejami narodu i kraju.

Rafał Skąpski oddał hołd swojej babci – kobiecie ponadczasowej, wyjątkowej, nie mieszczącej się w ówczesnych standardach i stereotypach. 

Podczas uroczystej gali poznaliśmy także laureatów Nagrody im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Sądecki Autor” oraz „Książka o Sądecczyźnie” głosami czytelników „Sądeczanina”. I według naszych Czytelników, ta nagroda w kategorii „Sądecki Autor” należała się i powędrowała do młodego, bardzo ambitnego pisarza, który świadomie wkroczył na tę drogę i się nie mylił – Pawła Leśniaka, byłego piłkarza Sandecji. 

Z ostatniej chwili. Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora „Sądecki Autor 2023” otrzymał Leszek Migrała

Głosami czytelników Nagrodę im. ks. prof. B. Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” otrzymała publikacja „Monografia wsi Mystków 1324 – 1918” autorstwa znanego sądeckiego młodego pokolenia dra Łukasza Połomskiego.

Galę wręczenia Nagród Literackich im. ks. prof. B. Kumora uświetnił wspaniały występ ambasadora Nowego Sącza i Sądecczyzny – Regionalnego Zespołu Pieśni Tańca „Sądeczanie”. Więcej szczegółów już niebawem. ([email protected] [email protected] Fot.: TEK / IMA) © Materiał chroniony prawem 

Dziękujemy za przesłanie błędu