Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
18/06/2021 - 10:55

Jest na Sądecczyźnie taka gmina. Z rezerwatem drzew, będących żywą historią

To gmina, gdzie nie brak cennych przyrodniczych skarbów. Takich, jak chociażby słynny rezerwat cisów w Mogilnie – pięknych drogocennych drzew. W minionych wiekach były gatunkiem powszechnym, a dzisiaj są rzadkim. Same w sobie są piękną, żywą historią. O jakiej gminie mowa? Oczywiście o gminie Korzenna.

Jej miejscowości rozrzucone są pośród urokliwych zielonych wzgórz Pogórza Rożnowsko-Ciężkowickiego. Gmina Korzenna to szesnaście sołectw: Bukowiec, Janczowa, Jasienna, Koniuszowa, Korzenna, Lipnica Wielka, Łęka, Łyczana, Miłkowa, Mogilno, Niecew, Posadowa Mogilska, Siedlece, Słowikowa, Trzycierz, Wojnarowa. Wszystkie te miejscowości mają bogatą i ciekawą historię.

Pierwsze przekazy źródłowe, mówiące o tutejszych miejscowościach, wiążą się z działalnością księżnych sądeckich – Kingi i Gryfiny. A jaka jest obecnie gmina Korzenna?.

Ostatnie lata przyniosły całej gminie  prawdziwy skok rozwojowy. Utrzymywana w dobrym stanie sieć dróg, zadbane szkoły, wspaniale odrestaurowane zabytki, prężnie działające instytucje i organizacje kulturalne i sportowe, dbałość o ochronę środowiska, a wreszcie dobra kondycja ekonomiczna – znajdująca regularne odzwierciedlenie w rankingach – to elementy charakteryzujące dziś gminę Korzenna.

Wszystko o gminie Korzenna dowiesz się z najnowszej publikacji pt. „Gmina Korzenna. Zarys dziejów” autorstwa Sławomira Wróblewskiego. Książka została zgłoszona do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Publikacja ukazała się drukiem w 2020 roku, w jubileuszowym roku 30-lecia odrodzonego samorządu.

Książkę do konkursu zgłosiło kierownictwo Gminnego Centrum Kultury w Korzennej.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

- „Gmina Korzenna. Zarys Dziejów” to monograficzna publikacja poświęcona gminie Korzenna, to pomocnicze narzędzie w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o tym, kim jesteśmy. Bez znajomości historycznego kontekstu trudno byłoby na nie odpowiedzieć.

W tej monografii można znaleźć informacje o najstarszym osadnictwie jaki i fakty z dziejów późniejszych, od średniowiecza aż po współczesność. Publikacja zawiera też wiele odpowiedzi i wskazówek mających wpływ na dzisiejsze ukształtowanie się gminy.

Usatysfakcjonowani będą też zapewne miłośnicy ciekawostek, szukający informacji np. o „skarbie z Jasiennej” czy powodach, dla których w źródłach Lipnica Wielka nazywana jest często Lipnicą Niemiecką.

Przepięknie wydana monografia opatrzona jest świetnymi zdjęciami: Andrzeja Kubisza, Pawła Biskupa, Grzegorza Krasińskiego, Sławomira Wróblewskiego. Publikacja posiada starannie przygotowaną bibliografię. Jest też notka biograficzna o autorze.

Książka liczy 153 strony, oprawa twarda. Wydawcą publikacji jest Centrum Kultury w Korzennej. Druk: Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC w Nowym Sączu.

Notka biograficzna o autorze:

Sławomir Wróblewski, historyk, nauczyciel, archiwista, publicysta; badawczo specjalizuje się  w dziejach średniowiecznej Małopolski i historii lokalnej ziemi sądeckiej. Jest autorem i współautorem czterech książek oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych i popularnonaukowych. Za pracę pt. „Rycerstwo  ziemi sądeckiej w średniowieczu” otrzymał w 2017 roku Nagrodę im ks. prof. Bolesława Kumora oraz Nagrodę  „Sądecczyzna” im. Szczęsnego  Morawskiego. Pozostaje związany z Fundacją  Sądecką. Współredaguje kwartalnik „Sądeczanin-Historia”. Jest członkiem Zarządu Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”.

Sławomir Wróblewski, Gmina Korzenna. Zarys Dziejów, Wydawnictwo: Centrum Kultury w Korzennej, Korzenna, 2020. Opr. [email protected]









Dziękujemy za przesłanie błędu