Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
30/04/2021 - 08:30

Historyk Michał Kalisz. To on zdobędzie tytuł "Sądeckiego autora"?

Trwa 9. edycja konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Szukamy najlepszych pisarzy i najbardziej poczytnych książek o Sądecczyźnie. O tytuł sądeckiego autora zawalczy historyk Michał Kalisz.

Historyk Michał Kalisz. To on zdobędzie tytuł "Sądeckiego autora"?

Michał Kalisz z wykształcenia jest historykiem i prawnikiem. Z zamiłowania to kolekcjoner i regionalista. Podchodzi ze Stróż. Pracownik rzeszowskiego oddziału IPN. W ramach swoich obowiązków służbowych prowadził działalność naukową i edukacyjną, między innymi w ramach projektów badawczych: ”Zagłada Żydów na ziemiach polskich”, ”Struktury i metody działania aparatu bezpieczeństwa Polski Ludowej” oraz ”Dzieje Żydów w Polsce i relacje polsko-żydowskie w latach 1914–1989”. Prowadził wykłady z zakresu historii najnowszej Polski, swoją wiedzę poszerzając podczas licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych.

Autor publikował między innymi w ”Biuletynie IPN” i ”Roczniku Sądeckim”. Jego zainteresowania koncentrują się na zagładzie Żydów i stosunkach polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. W swoich publikacjach wielokrotnie podejmował temat pomocy Polaków dla ludności żydowskiej podczas okupacji niemieckiej. Udzielał również merytorycznej pomocy osobom starającym się o przyznanie dla siebie lub swoich bliskich tytułu ”Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanego przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, a także współpracował z Kancelarią Prezydenta RP opracowując dokumentację do odznaczeń państwowych dla osób zaangażowanych w udzielanie pomocy Żydom w czasie II wojny. Owocem tej działalności jest uhonorowanie przeszło 80 osób wysokimi odznaczeniami państwowymi przez Prezydentów  RP  Lecha Kaczyńskiego i Andrzeja Dudę. Współtwórca scenografii Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej

Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego

Czytaj także: Trwa konkurs o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Kim był jego patron?

Opracowana przez niego dokumentacja pozwoliła na przyznanie tytułu i medalu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 7 mieszkańcom powiatu gorlickiego. Michał Kalisz współpracował również z Polskim Radiem Rzeszów w ramach cyklu historycznego „Ślad Pamięci”, a obecnie „Historia duża i mała”. Był konsultantem historycznym kilku programów TVP, m.in. „Było… nie minęło”, „Z Archiwum IPN”, które były poświęcone obozowi NKWD w Trzebusce i miejscu straceń w Turzy oraz dokumentu „Ira Goetz”. Jest autorem sześciu haseł do internetowej wersji „Encyklopedii Solidarności”.

Michał Kalisz jest żołnierzem 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Absolwent Szkoły Podoficerskiej Wojsk Obrony Terytorialnej „SONDA”. Dwukrotnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę - Brązowym Krzyżem Zasługi za zasługi w dokumentowaniu i upamiętnianiu prawdy o najnowszej historii Polski (2016) oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za pełnienie nienagannej służby publicznej, aktywną działalność zawodową, społeczną i naukową (2020).

Michał Kalisz walczy o tytuł ”Sądeckiego autora” w 9. edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora. Jego imponujący dorobek literacki obejmuje publikacje takie jak: Adolf Boratyński. Moje Stróże, zapiski i wspomnienia czasu wojny i okupacji 1939–1945 (2006), Franciszek Banaś, Moje wspomnienia (2009), Wincenty Witos 1874 – 1945, (2010), Dzieje społeczności żydowskiej powiatu gorlickiego podczas okupacji niemieckiej 1939 – 1945 (2015 i 2020 – wydanie drugie).









Dziękujemy za przesłanie błędu