Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
28/03/2021 - 20:50

Gorce – niemy film o wyjątkowym regionie

Gorce to teren wypadów górskich łazików. Gorce znane były w przeszłości z tradycji zbójowania oraz postaw buntowniczych przeciwko swoim panom. Chlubnie zapisały się podczas okupacji, będąc ogniskiem oporu przeciw Niemcom, miejscem walk i potyczek. Były wreszcie ostoją i schronieniem dla partyzantów.

W czasach historycznych wiodła tędy jedna z głównych dróg greckiego i rzymskiego handlu. To z Gorcami, a konkretnie Ochotnicą przez jakiś czas związana była rodzina Tetmajerów.

Tych i innych ciekawostek, szczególnie przyrodniczych o Gorcach możesz dowiedzieć się ze wstępu autorstwa prof. Jana Bodziarczyka otwierającego przepiękny album „Gorce – Przyroda Kultura Ludzie”, który w ubiegłym roku wydał Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej.

Książka została zgłoszona do IX edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Publikacja zawiera ponad 250 zdjęć prezentujących najpiękniejsze krajobrazy, bogatą kulturę oraz unikatowy folklor Gorców i Beskidu Sądeckiego. Autorami unikatowych fotografii są: Lucyna Kozub, Łukasz Lisiecki i Michał Piętak. Natomiast wstęp mówiący między innymi o nietypowych gatunkach roślin występujących tylko na tym obszarze napisał tylmanowianin wspomniany już prof. nadzw. dr hab. Jan Bodziarczyk.

W uzasadnieniu zgłoszenia do konkursu czytamy:

- To w istocie nieruchomy film o niewielkim górskim regionie, jego mieszkańcach i o tym, co było – i ciągle jest – dla nich najważniejsze. O środowisku ich codziennego życia, o starych domowych rzemiosłach i gospodarstwach, o twórczości artystycznej. Tej na pokaz i tylko osobistej. Patrzymy na obrazy tego, co najbardziej wartościowe i zachowane jako zabytki dawno temu stworzone przez mieszkańców gorczańskich wsi i górskich osiedli. Na obrazy pokazujące tych ochotnickich i tylmanowskich górali przy pracy w domu, ogrodzie, własnej dziedzinie.

Album jest obrazem Gorców.

Gmina Ochotnica Dolna cechuje się bogatą kulturą materialną i duchową, tradycyjną kuchnią, wyróżnia się strojem regionalnym i gwarą. Album jest ciekawą formą promocji zasobów przyrodniczych regionu.

Tylmanowa to wieś swoiście „podwójna”, rozłożona na dwóch brzegach Dunajca – gorczańskiej i beskidzko-sądeckiej. Mieszkańcy gorczańskich wsi, takich jak chociażby Tylmanowa i Ochotnica, żyją jeszcze zgodnie z rytmem natury, pór roku, codziennych zajęć gospodarskich, w dni powszednie i świąteczne.

Redakcja: Lucyna Kozub, Monika Pasiut i Michał Busek, opieka redakcyjna Jacek Tokarski.

Publikacja liczy 199 stron, oprawa twarda. Została przygotowana na zlecenie Wiejskiego Ośrodka Kultury w Tylmanowej przez Wydawnictwo Wysoki Zamek w Krakowie. Druk: Opolgraf w Opolu.

„Gorce – Przyroda Kultura Ludzie”, redakcja: Lucyna Kozub, Monika Pasiut, Michał Busek, Wydawca: Wiejski Ośrodek Kultury w Tylmanowej, Tylmanowa, 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. [email protected].









Dziękujemy za przesłanie błędu