Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 19 sierpnia. Imieniny: Emilii, Julinana, Konstancji
22/01/2019 - 07:40

Dr Tomasz Podgórski, egiptolog z żyłką sportowca

Sądeczanin z urodzenia i krakowianin z wyboru. Egiptolog zakochany w Polsce. O kim mowa? O Tomaszu Podgórskim, wnuku gen. Józefa Gizy.

Jest on kolejną osobą zgłoszoną w tym roku do VII Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora w kategorii "Sądecki Autor".

Tomasza Podgórskiego rekomenduje Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Nowym Sączu.

Dr Tomasz Podgórski urodził się w 1956 roku w Nowym Sączu, ale wybrał na miejsce zamieszkania Kraków.

Wnuk generała Józefa Gizy, syn Marii Gizy-Podgórskiej, siostrzeniec Tadeusza Gizy, kuzyn Jerzego Gizy. Rodzinne związki naznaczyły drogę życiową pana Tomasza, wielkiego patrioty, niepodległościowca, człowiek suwerennego w swoich przekonaniach i wyborach ideowych, z żyłką sportowca.     

Ukończył on Szkołę Podstawową w Chełmcu i I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza. W roku 1975 został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku archeologii śródziemnomorskiej. Podczas studiów reprezentant AZS UW w judo.

Po uzyskaniu dyplomu w latach 1980-1983 brał udział w pracach Polskiej Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej w Kairze (stanowiska archeologiczne Deir el-Bahari i Aleksandria). Po powrocie do kraju pracował w krakowskiej Spółdzielni Pracy „Oświata” jako lektor języka angielskiego i prowadził wykłady z egiptologii w Zakładzie Archeologii Śródziemnomorskiej UJ. W 1990 uzyskał doktorat. Zajmował się przekładami z języka angielskiego tekstów naukowych i technicznych. Od 1991 roku jest anglistą w II LO im. Jana III Sobieskiego w Krakowie.

- Dr Tomasz Podgórski jest członkiem oddziału PTH w Nowym Sączu - uzasadnia Leszek Zakrzewski. - Autorem wspaniałych książek, artykułów i publikacji historycznych dla naukowych pism specjalistycznych, ale także dla periodyków ukazujących się w naszym regionie: „Rocznik Sądecki”, „Almanach Sądecki”, „Sądeczanin”, a także wydawnictw pamiątkowych II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, - również jako redaktor.

Choć dr Tomasz Podgórski już tyle lat mieszka poza Sączem jest ciągle obecny w naszym mieście. Zabiera głos w sądeckich dyskusjach, szczególnie gdy temat dotyczy drażliwych spraw z nieodległej przeszłości. Wtedy głos egiptologa spod Wawelu brzmi donośnie i jednoznacznie.   

W duecie z kuzynem Jerzym Gizą niezmordowanie, od lat opiewa w druku czyn zbrojny dziadka, generała Józefa Gizy i tamtego pokolenia niezłomnych żołnierzy Najjaśniejszej Rzeczpospolitej. Ten temat nigdy mu się nie znudzi. Zasłużył się też dla Krakowa.

Publikacje:

Varia Sobiesciana. Księga Pamiątkowa II Liceum (dawniej III Gimnazjum im. Króla Jana III Sobieskiego) w Krakowie 1883–2008

Tablice wołać będą… (2011)

Listy z kraju Kemet. Diariusz egipski (2012)

Lustrum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2008–2013 (2014)

Generał Józef Giza 1887–1965. Virtute et Armis (2010, 2015) współautor Jerzy Giza

Generał Józef Giza. Pamiętnik wojenny (2017)

Generał Józef Giza w świetle dokumentów (2018)

Scutum Sobiescianum. Sobieskie Pięciolecie 2013–2018 (2018)

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"

Najczęściej Czytane ________________________________________________________________________________________________________________________________________________