Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 3 lutego. Imieniny: Błażeja, Joanny, Telimeny
30/04/2021 - 05:35

„Cieniawa kapliczkami malowana”. One niemo trwają…

„Cieniawa kapliczkami malowana” – to książka, będąca efektem żmudnej pracy dwóch autorów - Ireny Miczołek i Łukasza Poręby. Publikacja została zgłoszona do tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora” w kategorii „Książka o Sądecczyźnie”.

Kapliczki są w małopolskim krajobrazie elementem tak swojskim i powszechnym, że być może przestaliśmy je dostrzegać, a jeśli nawet je widzimy, nie zawsze doceniamy.

Kapliczki wpisują się również w pejzaż Cieniawy, urokliwej, malowniczej wsi w gminie Grybów.

- Te kapliczki zdawałoby się niemo trwają… - pisze Łukasz Poręba, jeden ze współautorów publikacji. – One chcą nam coś powiedzieć. Każda ukrywa w sobie swoje historie i tajemnice, każda nam błogosławi. Przyjdź i zobacz. Zapomnieć nie sposób…

Wójt gminy Grybów Jacek Migacz w krótkim wstępie do tej publikacji zwraca uwagę na to, że wędrując po najpiękniejszych zakątkach gminy Grybów, nie sposób nie zwrócić uwagi na historię wiosek, zapisaną w barwnych, przydrożnych kapliczkach, stanowiących jedno z największych i najcenniejszych bogactw kultury tego regionu.

Autorzy publikacji – Irena Miczołek, instruktor kultury w Gminnym Ośrodku Kultury w Grybowie, prezes Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa Sądeczanin oddział w Grybowie i Łukasz Poręba prowadzą czytelnika po przepięknych zabytkach, które ubogacają Cieniawę i Ziemię Grybowską.  Razem z autorami stajemy przy przydrożnych kapliczkach, krzyżach, a jest ich…ponad pięćdziesiąt.

Na temat każdej kapliczki, każdego krzyża dowiemy się wiele ciekawych rzeczy. Między innymi, kiedy kapliczka czy krzyż pojawiły się w pejzażu wsi i kto był ich fundatorem. Elementem dodanym są kolorowe zdjęcia Łukasza Poręby. Na okładce możemy podziwiać zdjęcie obrazu namalowanego przez Klaudię Szczygieł.

Książka ma 129 stron, okładka miękka. Wydawcą jest Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC.

Irena Miczołek, Łukasz Poręba, „Cieniawa kapliczkami malowana”, Wydawnictwo i Drukarnia NOVA SANDEC, Cieniawa 2020.

„Mecenas Czytelnictwa”

Opr. [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu