Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 1 marca. Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy
08/02/2024 - 14:05

Znamy laureatów Gorlickiego Konkursu Pieśni Patriotycznej. To były piękne występy! [ZDJĘCIA]

Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej to jak zawsze okazja do wysłuchania pięknych utworów w wykonaniu młodzieży. Za nami już przesłuchania, które wyłoniły laureatów. Zaprezentują się podczas gorlickiego Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej

Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej, organizowany przez poseł Barbarę Bartuś, to już tradycja. Odbywa się od roku szkolnego 2013/14. Towarzyszy obchodom Narodowego Dnia Pamięci “Żołnierzy Wyklętych” i jest kierowany do uczniów szkół z powiatów gorlickiego, nowosądeckiego, limanowskiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i Nowego Sącza.

Konkurs został objęty patronatem honorowym prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Karola Nawrockiego. Współorganizatorami jego dziewiątej edycji byli: Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, Gorlickie Centrum Kultury, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu, Szkoła Muzyczna I st. w Bobowej, Fundacja Sądecka, Tomasz Płatek - przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie powiatu gorlickiego i Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie.

W poniedziałek (5 lutego) odbyły się przesłuchania. Łącznie w wydarzeniu wzięło udział 30 solistów oraz 6 zespołów. W kategorii solistów mieliśmy podział na trzy grupy wiekowe: uczniowie klas I – V szkół podstawowych, uczniowie klas VI – VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. W kategorii zespołów był podział na uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Każda szkoła mogła zgłosić, wyłonionych w drodze eliminacji wewnętrznych, maksymalnie dwóch uczestników.

Uczniowie musieli zaśpiewać z pamięci dwa utwory. Pierwszym były dwie wylosowane zwrotki pieśni z listy utworów obowiązkowych: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Pierwsza Brygada”, ,,Warszawianka 1831”, ,,Rota”, ,,Boże coś Polskę” oraz ,,Piechota”. Drugi utwór był z kolei wybierany przez samego uczestnika. Musiał oczywiście mieścić się w tematyce patriotyczno-historycznej.

Występy młodych artystów można było obserwować na facebooku poseł Barbary Bartuś. Wszystko było oceniane przez komisję, którą tworzyli: przewodniczący Henryk Rąpała – dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Gorlicach, st. chor. szt. SG Wacław Wacławiak i chor. SG Natalia Zabrzeska-Borowiec – soliści orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza, Cezary Pałka – inspektor Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie, Janusz Zięba – dyrektor Gorlickiego Centrum Kultury oraz Robert Gryzik – dyrektor Szkoły Muzycznej I st. w Bobowej.

Aby poznać nazwiska laureatów przejdź na następną stronę

Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej
Gorlicki Konkurs Pieśni Patriotycznej to jak zawsze okazja do wysłuchania pięknych utworów w wykonaniu młodzieży. Za nami już przesłuchania, które wyłoniły laureatów.


Dziękujemy za przesłanie błędu