Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
03/06/2024 - 18:20

V Sądeckie Dni Literatury. Urszula Dudziak, pierwsza dama polskiego jazzu i inni wspaniali autorzy literatury kobiecej

Wielkimi krokami zbliża się tegoroczna odsłona literackiego święta w Nowym Sączu. Już rezerwujcie sobie czas od 6 do 8 czerwca. Nie może cię zabraknąć na V Sądeckich Dniach Literatury. To święto kochają i cenią ci, którzy przepadają za dobrą literaturą i świetnymi pisarzami. Patronem medialnym wydarzenia, organizowanego przez Sądecką Bibliotekę Publiczną jest „Sądeczanin.info”.

Książki, autografy, rozmowy i dyskusje zapełnią trzydniowy program głównych obchodów Sądeckich Dni Literatury na płycie nowosądeckiego rynku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny!

Czytaj także: Na sądeckim rynku znów epoka kamienia łupanego [ZDJĘCIA]

Jedno z największych wydarzeń literackich w regionie rozpocznie się już 6 czerwca br. w godzinach porannych i zakończy się 8 czerwca wieczorem. Trzy dni wypełnione spotkaniami autorskimi dla wszystkich grup wiekowych zakończą się koncertem oryginalnej i nowoczesnej interpretacji rodzimych utworów muzyki ludowej.

Tematyka tegorocznych obchodów skupia się wokół szeroko pojętej literatury kobiecej: literatury zarówno pisanej przez kobiety, o kobietach jak i tworzonej dla nich. To kobiety – ich siła i determinacja wyznaczają kierunek oraz trendy we współczesnym pisarstwie oraz dyskursie literackim. Kobiety z ogromną pasją oraz śmiałością tworzą fascynujące powieści czy przejmujące reportaże a wiele z nich dzięki swoim najważniejszym utworom mocno naznaczyły swoją obecność w świecie literatury.

Czytaj także: Kolejna newralgiczna ulica w centrum Nowego Sącza będzie remontowana [ZDJĘCIA]

- Na naszej scenie gościć będziemy autorki przeróżnych gatunków literackich, i nie tylko, które podzielą się z nami własnym spojrzeniem na literaturę kobiecą oraz literaturę tworzoną przez kobiety. Odbędzie się panel dyskusyjny, spotkania autorskie czy wykład z udziałem naszych wspaniałych gości. Dla odważnych mamy turniej jednego wiersza, podczas którego zaprosimy śmiałków na scenę aby wyrecytowali bądź przeczytali wiersz, a jakże, o kobiecie! Nie zapomnieliśmy też o najmłodszych, gdyż w nich siła, a w nas dorosłych obowiązek zaszczepienia w nich miłości do szeroko pojętej kultury. Dla nich przygotowaliśmy przedstawienie teatralne czy spotkanie z twórczynią literatury dziecięcej. Zwieńczeniem tego wspaniałego święta będzie koncert zespołu Hulajdusza, który zaśpiewa utwory muzyki ludowej w nowoczesnych aranżacjach a także słodki poczęstunek z okazji jubileuszowej edycji. Wydarzenia tłumaczone będą na Polski Język Migowy – mówi Marek Rylewicz, dyrektor Sądeckiej Biblioteki Publicznej.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie promocja wydawnictw i literatury kobiecej, którą będzie można zakupić w domkach reklamowych ulokowanych przy scenie na płycie Rynku. Sądeckie Dni Literatury dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Trzydniowe główne obchody literackiego święta w naszym mieście odbywać się będą na scenie na płycie Rynku. W razie niepogody wydarzenia odbędą się w Sali Reprezentacyjnej im. Stanisława Małachowskiego w nowosądeckim Ratuszu.

Czytaj także: Ludzie po to jadą do centrum. I powinni mieć tam przystanek MPK - przekonuje nasz Czytelnik

Organizatorzy gorąco zapraszają! Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny.

Program głównych obchodów V Sądeckich Dni Literatury:

6 czerwca godz. 9:00
Przedstawienia teatralne dla najmłodszych

Przedstawienie „W krainie baśni” przygotowane przez dziecięcą grupę teatralną Leśne Duszki oraz spektakl „Taniec Motyla” przygotowany przez wychowanków Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo „Nadzieja”.
Spektakle teatralne przeznaczone są dla widzów w wieku przedszkolnym oraz klas I – III szkół podstawowych.

Czytaj dalej - TUTAJDziękujemy za przesłanie błędu