Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
06/06/2018 - 20:50

Uczniowie z Sądecczyzny odwiedzili rówieśników na Węgrzech

Młodzież z Gimnazjum i Liceum Zespołu Szkół w Marcinkowicach im. W. Orkana oraz uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Krasnem Potockiem uczestniczyli w programie polsko-węgierskiej wymiany młodzieży.

W ramach polsko-węgierskiej integracji młodzież realizowała bardzo atrakcyjny program przygotowany przez panie: Beàtę Pàlne Bedö oraz Iwonę Sikorską – nauczycielki języka angielskiego z obu krajów, które były koordynatorkami wymiany. Uczestnicy przeżyli niezapomniane chwile, bawiąc się i ucząc wśród swoich rówieśników ze Szkoły Testvèrvárosok Terei Áltálanos Iskola w Pècs.

Pierwszego dnia pobytu na Węgrzech uczniowie wraz z opiekunami zwiedzali piękny Budapeszt. Podziwiali Wzgórze Zamkowe, Basztę Rybacką z cudownym widokiem na Dunaj i całe miasto, neogotycki kościół św. Macieja, Zamek Królewski, Bazylikę Św. Stefana, Plac Bohaterów z Pomnikiem Tysiąclecia, Park Miejski Varosliget ze słynnymi Termami Szèchenyego, Most Łańcuchowy, Most Elżbiety, imponujący budynek Parlamentu oraz Wzgórze Gellerta, skąd rozpościera się widok na przepiękną panoramę miasta.

Drugiego dnia pojechali na południe kraju do słonecznego miasta Pècs, gdzie zostali serdecznie powitani przez dyrekcję, nauczycieli i uczniów szkoły partnerskiej.

Młodzież ze szkół w Marcinkowicach i Krasnem Potockim na Węgrzech- Zwiedziliśmy fascynujące atrakcje miasta: Centrum Wiedzy, Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, Pałac Biskupi, Rynek Główny, Ratusz, Muzeum Porcelany Zsolnay, Halę Koncertowa - wymienia Iwona Sikorska. - Był też czas na wspólne lody i zabawę „Scavanger Hunt”, podczas której uczniowie mieli za zadanie rozwiązać różne zagadki związane z budynkami i  zabytkami na placu głównym miasta. Późnym popołudniem wróciliśmy do szkoły, gdzie młodzież z Polski poznała rodziny, które zapewniały im nocleg, wyżywienie oraz atrakcje w następnym dniu pobytu podczas tzw. „Family Sunday”.

W niedzielę gospodarze zorganizowali górskie wycieczki, piknik nad jeziorem, zwiedzanie miasta, wspólne zakupy, grillowanie, laser shot, zwiedzanie zamku Siklòs Vàr, baseny termalne i tajemnicze jaskinie.

Kolejny dzień przyniósł także mnóstwo wspaniałych wrażeń. Uczestnicy wymiany wyruszyli do Tihany i Balatonfüred nad bajeczny Balaton zwany „węgierskim morzem”. Zauroczyły nas malownicze pola lawendowe, płynęliśmy promem, podziwiając cudne widoki i turkusową wodę jeziora, odwiedzili klasztor benedyktynów w Tihany, a na koniec upalnego dnia cieszyli się orzeźwiającą kąpielą w jeziorze i wspólnym żeglowaniem łódką.

We wtorek (29 maja) uczniowie wzięli udział w lekcjach: fizyki, matematyki, WF-u, języka węgierskiego i angielskiego w zaprzyjaźnionej szkole. Był też czas na gry zespołowe, w których polscy uczniowie wykazali się niezwykłym sprytem, taktyką i wspaniałą sprawnością. Popołudniu udaliśmy się do parku rozrywki Mecsextrèm Park (park linowy, tor saneczkowy, trampoliny gokarty i inne), gdzie młodzież spędziła aktywny czas pełen wrażeń.

W środę (30 maja) tuż po śniadaniu przyszedł czas na powrót do Marcinkowic. Ciężko było rozstać się z Węgrami, którzy byli bardzo gościnni, życzliwi i otwarci. Młodzież z Polski reprezentowała kraj i szkołę wzorowo, język angielski brzmiał celująco, a dobra zabawa była na najwyższym poziomie. (

Młodzież ze szkół w Marcinkowicach i Krasnem Potockiem na Węgrzech
Młodzież ze szkół w Marcinkowicach i Krasnem Potockiem na Węgrzech przez pięć dni miała okazję zwiedzić Węgry i poznać się ze swymi rówieśnikami


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)