Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 19 czerwca. Imieniny: Gerwazego, Protazego, Sylwii
29/05/2024 - 11:50

Takiej sądeckiej parafii ze świecą szukać. Nie tylko o tym piszemy w czerwcowym numerze miesięcznika „Sądeczanin"

Żyjemy coraz szybciej i coraz szybciej połykamy coraz większą ilość informacji, pogrążając się w internetowym infozgiełku. Chwała Bogu, ciągle nie brak takich, którzy lubią czytać teksty drukowane na papierze i oczekują pogłębionej analizy otaczającej nas rzeczywistości, także tej lokalnej. Takich treści poszukują czytelnicy miesięcznika „Sądeczanin”. Warto sięgnąć po czerwcowe pismo, które właśnie wyszło z drukarni, ale także po e-wydanie, już dostępne w sieci.

„Od wymyślania zawsze jest baba” ten okładkowy tytuł zapowiada  historię budowania kolejnego biznesu, który urodził się… z miłości.  To właśnie uczucie stało się impulsem dla Ilony i Marcina Pawłowskich do powstania Tłoczni Owoców w Żbikowicach  koło Łososiny Dolnej

Ta opowieść o drodze do sukcesu  jest też odkrywaniem tajemnic smakowych eksperymentów,  co doprowadziło  do produkcji niesamowitych, naturalnych soków. Pawłowscy, zawojowali nimi małopolski rynek.

Czerwcowe wydanie miesięcznika ma też i drugą okładkę, anonsującą nasz  cykl, w którym prezentujemy sądeckie parafie. Tym razem  Rafał Gajewski  odwiedził Gródek nad Dunajcem i parafię Najświętszej Maryi Panny Królowej.  Prezentujemy ją nie tylko przez pryzmat historii i związanych z nią kapłanów, na czele z proboszczem księdzem Grzegorzem Kiełbasą.  To także związana z  Kościołem  wyjątkowa lokalna społeczność.   

Głosowali Państwo  w plebiscycie na najlepszego sądeckiego lekarza, najlepszą pielęgniarkę i najbardziej przyjazną pacjentowi przychodnię?  Zwycięzcy tej szlachetnej rywalizacji w rozmowach z Igą Michalec i Ewa Stachurą mówią o tym, w jaki sposób zapracowali sobie na wygraną i zawojowali serca pacjentów.

Z lekarskim środowiskiem związana jest też  kolejna bohaterka „Gwiazdozbioru”. Tym razem publikujemy wywiad autorstwa Wiesława Turka z  Karoliną Szczurowską. Miała piętnaście lat kiedy próbowała swoich sił w telewizyjnym programie The Voice Kids. Teraz jest dwudziestodwulatką, która studiuje medycynę i podbija sieć swoimi własnymi nagraniami. Karolina góralka z Przenoszy koło Limanowej, konsekwentnie idzie do przodu i pracuje na własną, muzyczną karierę. 

W dziale gospodarka można znaleźć analityczny tekst Zbigniewa Biskupskiego na temat notowań polskiego złotego na rynku walutowym.  Innym  poruszonym przez niego zagadnieniem,  jest problem systemu kaucyjnego, co ma stanowić remedium  na wzrost zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i popytu na wysokiej jakości surowce wtórne. Z powodzeniem funkcjonuje już w wielu krajach Europy, w Polsce  nadal nie może doczekać się regulacji.

Czerwcowy miesięcznik „Sądeczanin” to także odsłanianie  historii  naszego miasta. Tym razem  Łukasz Połomski przypomniał sądeckie dzieje Józefa Szujskiego.  Z lektury dowiecie się między innymi, dlaczego jego imię nosi jedna z najbardziej znanych sądeckich bibliotek.

A na koniec, jak zawsze, polecam felieton nieocenionego redaktora Leszka Mazana. Przeczytajcie początek, a będziecie doczytać do końca:  „Jeśli się kochać, to tylko w Nowym Sączu. Posłuszny tej prawdzie zakochałem się po raz pierwszy dość wcześnie, bo w wieku sześciu lat, właśnie tam, w przedszkolu ss. felicjanek przy ul. Matejki (…)”. No, kto się temu oprze?

Dobrej lektury

Jagienka Michalik
Redaktor naczelny miesięcznika „ Sądeczanin"
([email protected])

Wszystkie artykuły można przeczytać w papierowym wydaniu, lub w e-wydaniu. O czym jeszcze piszemy?

Gdzie można kupić  miesięcznik "Sądeczanin"?

Nowy Sącz

  • Księgarnia-Antykwariat BESTSELLER, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 1
  • Firma Handlowa DANEK, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 45
  • MUSICBAN, Nowy Sącz, ul. Barbackiego 15
  • Kiosk wielobranżowy, Nowy Sącz, ul. Jagiellońska 23
  • Spółdzielnia Ogrodnicza Ziemi Sądeckiego, Nowy Sącz, ul. Chopina 10
  • Sklep Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, Nowy Sącz, ul. Sobieskiego 22
  • ADeeM – Dariusz Migacz, ul. Lwowska 66A, Nowy Sącz
  • Sklepik KOSMOS - Nowy Sącz, Aleja Batorego 52

Poza miastem

Kamianna: Pasieka Barć Kamianna, Kamianna 17 (gmina Łabowa)
Brzezna: Sklep spożywczo-przemysłowy BEATRICZE, Brzezna (gmina Podegrodzie)
Łącko: Firma Handlowa PASOŃ, Łącko 214
Grybów: SHP SKŁADNICA GRYBÓW, ul, Rynek 1, Grybów
Stary Sącz: Kiosk TRAFIKA, ul. Rynek 12, Stary Sącz

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji: Bogusława Berdychowska - tel. 18 475 16 26, mail: [email protected]

Przypominamy o ofercie prenumeraty naszego miesięcznika, którą można rozpocząć w dowolnym momencie. Po wykupieniu prenumeraty "Sądeczanina" co miesiąc na wskazany adres będziemy wysyłać za pośrednictwem poczty najnowsze wydanie periodyku. Więcej informacji:Dziękujemy za przesłanie błędu