Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
22/03/2019 - 15:55

"Prawie wszystko o słuchu", książka pod redakcją prof. Henryka Skarżyńskiego (1)

Prof. Henryk Skarżyński jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej i uruchomił stały program stosowania implantów słuchowych. 28 marca prof. Henryk Skarżyński weźmie udział w VIII seminarium "O zdrowiu Sądeczan".

Słuch ma obecnie zasadniczy wpływ na pozycję człowieka w społeczeństwie. Na początku wieku o tej pozycji decydowały głównie umiejętności manualne. Pod koniec XX wieku i u progu XXI wieku o możliwościach oddziaływania człowieka decydują jego umiejętności w komunikowaniu się z otoczeniem – jak sprawnie odbieramy mnogość różnych doniesień, jak je selekcjonujemy, zapamiętujemy, wykorzystujemy i wdrażamy w swojej codziennej pracy. (…).

28 marca prof. Henryk Skarżyński weźmie udział w VIII seminarium "O zdrowiu Sądeczan".

Dodatkową okolicznością, która skłoniła mnie do zebrania różnych informacji dotyczących słuchu, jest 25. rocznica pionierskich zabiegów w leczeniu głuchoty. W lipcu 1992 roku po raz pierwszy w Polsce przeprowadziłem takie operacje u dorosłych i dzieci. W ciągu tego ćwierćwiecza wspólnie z zespołem leczyliśmy jedną z największych w świecie grup pacjentów z całkowitą głuchotą oraz największą w świecie grupę osób z częściową głuchotą. (…). Niezwykle ważną częścią tego opracowania są głosy wybitnych osobowości naszego i międzynarodowego życia publicznego (…). Szczególne podziękowania składam naszym pacjentom. Oni najlepiej wiedzą, co oznacza utrata słuchu i powrót do świata dźwięków. (…).

Prawie wszystko o słuchu w muzyce, sztuce, prozie, medycynie
pod redakcją prof. Henryka Skarżyńskiego, wydawca: Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, Warszawa 2017

Wybór fragmentów: BP, [email protected]







Dziękujemy za przesłanie błędu