Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
13/12/2012 - 07:07

Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności

Mija 31. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Oddziały ZOMO rozpoczęły wówczas ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych. Na ulicach pojawiły się m.in. czołgi i pojazdy opancerzone. Do więzień trafili działacze Solidarności także z naszej diecezji. Z internowanymi był Kościół, więźniów odwiedzali bp Jerzy Ablewicz i księża.
Sądeckie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego rozpoczną się dziś (13 grudnia) o godz. 16 Mszą Świętą w kościele Matki Bożej Niepokalanej. Po Eucharystii nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych pod pobliski pomnik Solidarności, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
Do włączenia się w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zachęca także Instytut Pamięci Narodowej organizując kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary.
W dniach 11–13 grudnia na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28 w Warszawie pojawi się symboliczna świeca. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego. W akcji będzie mógł wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia świeczkę w oknie lub wirtualnie na Facebooku.
Kampania IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Po 31. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.
Więcej na: www.ipn.gov.pl

(KB)






Dziękujemy za przesłanie błędu