Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 2 października. Imieniny: Racheli, Sławy, Teofila
06/08/2022 - 19:25

Najstarszy relikt obronny Nowego Sącza a wygląda, że… Słów brakuje [ZDJĘCIA]

Z jednej strony co i rusz słyszymy o kolejnych archeologicznych sensacjach w obrębie wzgórza zamkowego w Nowym Sączu, a jednocześnie jest takie miejsce, o którego tajemnicach do dziś archeolodzy nie mają bladego pojęcia. Wiecie o jakim miejscu mówimy?

Najstarszy relikt obronny Nowego Sącza a wygląda, że… Słów brakuje

To miejsce jest w ścisłym centrum Nowego Sącza. Zaraz obok Rynku Maślanego. Ogrodzone, ale zarośnięte do granic możliwości. Ot, taki wrzód na okolicznych zmianach na lepsze w okolicy. Już wiecie o jakim miejscu mówimy? Tak, to teren który widać na załączonych do tej publikacji zdjęciach. Wiecie co to za miejsce?

Zobacz też: Dworzec PKP opanowali filmowcy z psią gwiazdą na czele. Obraz dnia 5 sierpnia

- To najstarszy relikt obronny miasta Nowego Sącza - południowe obwałowania miejskie – wyjaśnia Leszek Zakrzewski, prezes Polskiego Koła Historycznego w Nowym Sączu. - Zasadniczo nigdy nie były badane archeologicznie, mogą pochodzić jeszcze z czasów przed lokacją Wacława II – komentuje.

Trudno uwierzyć, prawda? Dlaczego archeolodzy omijają do dziś to miejsce szerokim łukiem? Dlaczego nikt, nikt z pasjonatów, samorządowców nie zadba choć o to, by choć nie odkryte, odpowiadało chociaż porządkiem swojej historycznej wartości? ([email protected] Fot.: ES)

Najstarszy relikt obronny Nowego Sącza a wygląda, że… Słów brakuje
Z jednej strony co i rusz słyszymy o kolejnych archeologicznych sensacjach w obrębie wzgórza zamkowego w Nowym Sączu, a jednocześnie jest takie miejsce, o którego tajemnicach do dziś archeolodzy nie mają bladego pojęcia. Wiecie o jakim miejscu mówimy? (Fot.: ES)


Dziękujemy za przesłanie błędu