Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 26 maja. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
12/01/2015 - 15:57

Nagroda im. Ks. Kumora - III edycja. Zgłaszajcie książki i autorów

Trwa trzecia edycja Konkursu o Nagrodę im. Ks. Prof. Bolesława Kumora, organizowanego przez Fundację Sądecką i Społeczno-Kulturalne Towarzystwo "Sądeczanin". Konkurs ma na celu popularyzację książek o Sądecczyźnie i uhonorowanie sądeckich literatów, poetów, historyków i publicystów. Nagroda ma także wymiar finansowy: laureaci, oprócz pamiątkowej statuetki, otrzymają 20 tys. zł do podziału.
Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: „Książka o Sądecczyźnie”, „Sądecki autor”. W pierwszej kategorii mogą być zgłaszane książki reprezentujące wszystkie gatunki literackie, dzieła naukowe i popularnonaukowe, które są napisane i wydane po polsku. Uwaga! Chodzi wyłącznie o prace ogłoszone drukiem w roku 2014.

W kategorii „Sądecki autor” mogą być zgłaszani twórcy, którzy urodzili się lub mieszkają na terenie powiatu nowosądeckiego, oceniany jest cały ich dorobek.

Zgłoszenia, na specjalnym formularzu, będą przyjmowane w siedzibie Fundacji Sądeckiej do 25 stycznia. Można je przesłać również na adres mejlowy organizatorów. Kandydatów do Nagrody mogą zgłaszać: wydawcy, księgarze, bibliotekarze, instytucje kultury, organizacje społeczne, samorządy lokalne, sami autorzy oraz czytelnicy.

Prezentacja książek i autorów nominowanych do nagrody odbędzie się w portalu Sadeczanin.info. Przez dwa tygodnie, 1 - 14 lutego, nasi Czytelnicy będą mogli głosować na ulubioną książkę i ulubionego autora.

19 lutego zbierze się Kapituła konkursu, w której zasiadają reprezentanci najważniejszych placówek kulturalnych Sądecczyzny oraz lokalnych mediów. Kapitule przewodniczy Mariola Berdychowska (polonistka z wykształcenia), dyrektor organizacyjny Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju.

Kapituła podliczy głosy Czytelników i spisze stosowny protokół. Laureatów Konkursu poznamy 21 lutego (sobota) podczas Wielkiej Gali Sądeczan w "Sokole", na której ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu na Sądeczanina 2014 Roku. Przyznane zostaną również wyróżnienia od naszych Czytelników i różnych sponsorów.

Regulamin konkursu TUTAJ i formularz zgłoszeniowy TUTAJ

ELEKTRONICZY FORMULARZ GŁOSOWANIA

Dotychczasowi laureaci konkursu


W pierwszej edycji konkursu, w kategorii „Książka o Sądecczyźnie” wygrały trzytomowe „Dzieje Miasta Nowego Sącza”, wydane w 1992 roku z okazji 700-lecia Nowego Sącza. Nagrodę odebrał prof. Feliks Kiryk, pod którego redakcją naukową wydano to dzieło.
W kategorii „Sądecki autor” nagrodę zdobyła poetka z Piwnicznej, Wanda Łomnicka- Dulak, autorka m.in. „Krakowiaka Sądeckiego", śpiewanego Janowi Pawłowi II 16 czerwca 1999 roku w Starym Sączu.

W drugiej, ubiegłorocznej edycji Konkursu w kategorii "Ksiązką o Sądecczyźnie" wygrała praca Danuty Sułkowskiej pt. "Za klauzurą. Starosądecki klasztor klarysek od założenia do współczesności".
W kategorii "Sądecki autor" wygrał Antoni Kroh, autor m.in. "Sklepu potrzeb kultualnych". Laureaci odebrali nagrody 21 lutego ub.r. podczas Wielkiej Gali Sądeczan w MCK "Sokół.

Patron Nagrody

Ks. prof. Bolesław Kumor (1925-2002) to jeden z najwybitniejszych historyków Kościoła naszych czasów. Wykładał na KUL, PAT i w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. W dorobku naukowym miał ok. 650 pozycji, w tym 37 książek, m.in. ośmiotomową historię Kościoła powszechnego, czterotomową historię Kościoła w Polsce oraz monografię diecezji tarnowskiej i archidiecezji krakowskiej. Z jego prac do dzisiaj korzystają alumni seminariów w całym kraju.

Ks. Kumor pochodził z Niskowej k. Nowego Sącza i tam, po swoim pięknym, pracowitym życiu został pochowany. Jego grobowiec znajduje się na dziedzińcu kościoła św. Stanisława Kostki w Niskowej, do którego budowy Ks. Profesor walnie się przyczynił.

(HSZ), fot. archiwum
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach