Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
14/01/2024 - 23:30

Muszyna: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna - pod jednym szyldem

1 stycznia 2024 roku nastąpiło połączenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej, które obecnie funkcjonują pod szyldem Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna.

1 stycznia 2024 roku, z połączenia Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej powstało Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna. 

- Szanowni Państwo! Miło nam poinformować, że 1 stycznia 2024 roku nastąpiło połączenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Biblioteki Publicznej, które obecnie będą funkcjonować pod szyldem Centrum Kultury i Czytelnictwa Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna – czytamy na stronie połączonych dwóch muszyńskich placówek. Dyrektor CKiC jest Izabela Bajorek. 

czytaj teżZielona Biblioteka dla każdego. Książnica w Muszynie otwarta dla stęsknionych czytelników 

- Powodem połączenia jest chęć skupienia obu instytucji w jednym zarządzie, celem koordynacji działań i podniesienia standardu obsługi. – tłumaczy przewodniczący Rady Miasta Jerzy Majka. 

- Do tej pory, zarówno Biblioteka, jak i Ośrodek Kultury, będąc pod różnym kierownictwem, nie zawsze dobrze koordynowały swe działania, na przykład dublując podobne działania, jak wystawy czy wernisaże. Połączenie tych instytucji usprawnieni zarządzanie.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Muszynie powstał w 1975 roku. To wielofunkcyjna instytucja, w skład której wchodziły wszystkie jednostki organizacyjne kultury i sztuki działające na terenie miasta i gminy. Dyrektorem był wówczas Andrzej Szymczyk.

Pierwszymi zespołami, działającymi przy MGOK były Zespół Regionalny Muszyniacy prowadzony przez Kazimierza Ruchałę i Jerzego Łomnickiego (od 1974 r. do 1981 r.) oraz Strażacka Orkiestra Dęta, pod kierunkiem Antoniego Leśniaka.

W 1981 roku utworzono Zespół Dziecięcy Muszyńska Dolina. Z biegiem czasu powstawały kolejne muzyczne grupy muzyczne i formacje taneczne, skupiające dzieci i młodzież. 

W 2010 roku powódź zniszczyła siedzibę ośrodka kultury, mieszczącą się w dawnym Domu Zdrojowym, przy ul. Piłsudskiego, będącą już wcześniej w kiepskim stanie.

W tym samym czasie władze miasta oddały pod opiekę ośrodka kultury, a mianowicie zrekonstruowane Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego. Obiekt ten stał się jednym z dwóch miejsc, w których prowadzono działalność MGOK. Drugim były biura, które znajdowały się w szkolnym budynku, przy ul. Rynek 14.

W 2015 roku do użytku MGOK oddano stylowy Dwór Starostów, chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. W sali widowiskowej odbywają się liczne koncerty. 

W 2018 roku ukończono Park Kultury i Dawnego Rzemiosła, w jego skład wchodzi Muzeum Regionalne Państwa Muszyńskiego, Dwór Starostów z salą widowiskową i kawiarnią oraz Dom Dawnego Rzemiosła, w którym odbywają się warsztaty ceramiczne i zajęcia plastyczne. (MK), fot. arch. (MK), SądeczaninDziękujemy za przesłanie błędu