Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
27/09/2023 - 21:00

Krynica: "Michał Załuski. Rozważania fundamentalne. Malarstwo, fotografia" . Wernisaż wystawy - 30 września

Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju zaprasza (30 września) na otwarcie wystawy "Michał Załuski. Rozważania fundamentalne. Malarstwo, fotografia". Artysta pochodzi z Nowego Sącza, ale szczególnie emocjonalnie związany jest z rejonem miasta położonym nad Dunajcem, w którym dorastał i mieszka.

W Muzeum Nikifora w Krynicy-Zdroju odbędzie się (30 września)  wernisaż "Michał Załuski. Rozważania fundamentalne. Malarstwo, fotografia". 

Michał Załuski (ur. w 1975 r.) pochodzi z Nowego Sącza. Szczególnie emocjonalnie związany jest z rejonem miasta położonym nad Dunajcem, w którym dorastał i mieszka. W środowisku muzealno-artystycznym jest znany jako „Misiek”.

Ukończył Wydział Artystyczny na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest człowiekiem wielu talentów i pasji: malarz, grafik, fotograf. Pasjonuje go grafika komputerowa, której poświęca wiele czasu. Eksperymentuje w sferze animacji, interesują go również nowe media.

- Załuski, zarówno w twórczości, jak i w pracy zawodowej jest perfekcjonistą. Do każdego projektu artystycznego przygotowuje się poważnie. Nad dziełem pracuje długo, ale nieomylnie.- mówi Zbigniew Wolanin, kurator wystawy. 

 - Niekiedy przerywa pracę nad obrazem, bywa że odkłada go nawet na kilka lat, czekając aż wykrystalizuje się ostateczna koncepcja tego dzieła. Niezbyt też chętnie rozstaje się ze swoimi obrazami.

Jako grafik komputerowy, Michał Załuski od kilkunastu lat wykonuje projekty prawie wszystkich druków, w tym także dla Muzeum Nikifora, takich jak m.in. plakaty, zaproszenia na wernisaże, foldery do wystaw.

Ma w tym zakresie w dorobku kilkadziesiąt znakomitych artystycznie pozycji. Wybrane z nich wyeksponowane zostały na wystawie w gablocie.

Michał Załuski na swoim koncie ma wystawy indywidualne w Małej Galerii (2001 r.),  Galerii im. Stanisława Szafrana w Pałacu Młodzieży (2004 r.), kawiarni „Prowincjonalna” (2005 r.) i Akademickiej Galerii Sztuki Małopolskiego BWA w WSB (2005 r.). Jego dorobek artystyczny prezentowano również na wystawach zbiorowych Nowosądeckiego Oddziału ZPAP.

Artysta jest laureatem Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta (2006), Nagrody Prezydenta Miasta (2009, 2010, 2012, 2016), Nagrody im. Bolesława Barbackiego (2017) i Nagrody Salon (2019).

Na wernisaż, który odbędzie się w Muzeum Nikifora w Krynicy o godz. 12., zaprasza Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. (MK) Żródło i foto: Muzeum Okręgowe Nowy Sącz. Dziękujemy za przesłanie błędu