Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 maja. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
24/02/2023 - 23:50

Krynica: jego malarstwo znają na całym świecie. Unikatową kolekcję prac Nikifora zobaczysz w muzeum artysty

Malarz łemkowski Nikifor, dopiero pod koniec życia zyskał międzynarodową sławę i dostąpił zaszczytu wystawiania obrazów w galeriach całego świata. Muzeum artysty w Krynicy zaprasza na wystawę jego prac, pochodzące ze zbiorów tutejszego Centrum Kultury. To pierwsza ekspozycja kolekcji w tej placówce.

Muzeum Nikifora w Krynicy zaprasza na wystawę prac łemkowskiego malarza Nikifora Drowniaka, pochodzące ze zbiorów  krynickiego Centrum Kultury. Jest to pierwsza ekspozycja tej kolekcji w muzeum artysty.

-Kolekcja obejmuje prace należące do najbardziej cenionych cykli w twórczości Nikifora, takich jak, m.in. pejzaże beskidzkie z cerkwiami i kościołami, stacyjki kolejowe, postacie świętych i scenki rodzajowe z ludźmi świeckimi, architekturę miejską i monumentalną.-mówi Zbigniew Wolanin, kustosz wystawy. 

-Nie brakuje i konkretnych obiektów z samej Krynicy, zarówno uzdrowiskowych, jak i prywatnych krynickich willi. W kolekcji znalazł się nawet unikalny list proszalny.

-Bardzo cenną część zbioru stanowią małe obrazki przedstawiające kuchnie, zarówno wiejskie, jak i kuchnie w krynickich pensjonatach.-dodaje kustosz wystawy. 

-Szereg prac posiada charakterystyczne, wykonane przez samego Nikifora ramki z wąskich pasków kolorowego papieru z zawieszkami z nitki lub sznurka.

Nikifor Drowniak (1895-1968) był malarzem z kręgu sztuki określanej umownie „naiwną”. Tworzył w bardzo trudnych warunkach materialnych, dopiero pod koniec zyskał międzynarodową sławę i dostąpił zaszczytu wystawiania obrazów w galeriach w wielu krajach świata.

Na wystawie w Muzeum Nikifora zaprezentowano 45 prac z liczącej 61 obrazów kolekcji, którą należy uznać za jedną z najcenniejszych nie muzealnych kolekcji dzieł Nikifora w Polsce. Ekspozycję będzie można oglądać do 21 maja. Patronat medialny sprawuje portal "Sądeczanin" (MK) fot. materiały prasowe Muzeum Okręgowego Nowy Sącz. Dziękujemy za przesłanie błędu