Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
23/06/2019 - 10:30

Dobra książka: Walt i Barb Larimore, „Jej mózg, jego mózg" (7)

Połączenie najnowszych badań mózgu z niemal 40-letnim stażem małżeńskim i praktyką poradniczą autorów zaowocowało książką, która ukazuje wyjątkową konstrukcję każdej płci – omawia odmienną budowę męskiego i kobiecego mózgu i działanie hormonów, skutkujące innymi zwyczajami, skłonnościami oraz sposobem myślenia i działania mężczyzn i kobiet.

Drogie żony, pamiętajcie, że wasi mężowie najlepiej rozumieją bezpośrednie komunikaty. Czasami mówię Waltowi: „Chcę, żebyś mnie wysłuchał, tak jak robią to Jennifer, Marian, Kathleen albo Penny”.

Nawet ja jestem w stanie to pojąć! Kiedy pracuję w gabinecie, Barb po prostu oznajmia mi, kiedy chce porozmawiać i jak długo. Mówi coś w stylu: „Hej, kochanie, czy mógłbyś zrobić sobie jakieś pół godzinki przerwy?”. To genialne z jej strony. Podanie mi czasu, miejsca i planu pasuje do projektu mojego mózgu i sprawia, że czuję się doceniany. Ponieważ mój umysł ma skłonność do systematyzacji i kategoryzacji, a najlepiej radzi sobie z jedną rzeczą naraz, pierwszym krokiem do sukcesu w rozmowie z mężczyzną jest 3 x BEZ – bez aluzji, bez ceregieli, bez ogródek!

Jeśli chcesz porozumieć się z mężem, nie przerywaj mu, kiedy mówi. Wiele kobiet nie zdaje sobie z tego sprawy, ale mężczyzna przerywa drugiemu mężczyźnie tylko wtedy, gdy rywalizują lub są agresywni.

Kobietom może to sprawiać trudność, ponieważ kiedy rozmawiamy z przyjaciółkami, poruszamy jednocześnie kilka wątków. Takie zachowanie pobudza nasze umysły, przyczynia się do nawiązywania przyjaźni i umacnia nasze relacje. Aktywne uczestnictwo w dyskusji stanowi dla innych kobiet sygnał, że lubię je i akceptuję. To n i e działa, kiedy rozmawiam z Waltem. Wśród kobiet posługuję się kobiecym językiem; przy Walcie nauczyłam się mówić jego językiem. 
I wreszcie, kobiety powinny zrozumieć, że kiedy mężczyzna nie mówi, niekoniecznie jest to oznaka czegoś złego. Dobra wiadomość dla kobiet jest taka, że kiedy mężczyzna milczy, zazwyczaj między wami wszystko jest dobrze. Pozwalanie mu na te chwile ciszy może wzmocnić wasze relacje. Kiedy będzie gotów, zacznie mówić.

Gdy zaczęliśmy z Barb rozumieć różnice między naszymi mózgami, nauczyliśmy się, jak skuteczniej się komunikować. Odkryliśmy, czego każde z nas potrzebuje i jak sprostać tym potrzebom. Nauczyliśmy się doceniać i pokonywać przeszkody w naszych wyjątkowych metodach komunikacji. Ponieważ pracowaliśmy nad tym jako para małżonków, problemy komunikacyjne, które osłabiają tak wiele związków tak naprawdę pomogły nam umocnić nasze małżeństwo. Zdrowa komunikacja i udane życie seksualne to podstawy każdego dobrego małżeństwa. Przyjrzeliśmy się różnym sposobom komunikacji; przejdźmy teraz do związków między seksem a mózgiem.

Walt Larimore, Barb Larimore, „Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi”
Przeł
ożyła Anna Wawrzyniak-Kędziorek, wydawnictwo W drodze, 2016

Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu