Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 16 stycznia. Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza
21/06/2019 - 09:15

Dobra książka: Walt i Barb Larimore, „Jej mózg, jego mózg" (5)

Połączenie najnowszych badań mózgu z niemal 40-letnim stażem małżeńskim i praktyką poradniczą autorów zaowocowało książką, która ukazuje wyjątkową konstrukcję każdej płci – omawia odmienną budowę męskiego i kobiecego mózgu i działanie hormonów, skutkujące innymi zwyczajami, skłonnościami oraz sposobem myślenia i działania mężczyzn i kobiet.

Na wcześniejszym etapie naszego małżeństwa doświadczaliśmy z Barb podobnych trudności. Kiedy Barb mówiła o wyzwaniach, jakie ją czekają, ja sądziłem, że dyktuje mi listę problemów, które mam rozwikłać. Im dłużej mówiła, tym bardziej czułem się nieswojo. Słuchanie jej przez dłuższy czas było nie tylko nienaturalne, ale i bolesne. Dlaczego? Mężczyźni po prostu nie są skonstruowani tak, by w nieskończoność słuchać o czyichś problemach – jesteśmy po to, by coś z nimi robić.

Choć to wspaniałe, że Walt nauczył się, jak ważne jest słuchanie i rozmowa ze mną, rozumiem też, że mój Stwórca zaprojektował to tak, bym szukała innych kobiet, z którymi mogę tworzyć emocjonalne więzi i relacje. Potrzebuję długich rozmów i sprawiają mi one przyjemność – tego Walt nie jest w stanie mi zapewnić.

Poczułam ulgę, zrozumiawszy, że n i e jestem przystosowany do spełniania wszystkich potrzeb emocjonalnych Barb. I mojej żonie, i mi pomoże, jeśli zawrze ona wartościowe i satysfakcjonujące relacje z innymi kobietami. Naukowcy odkryli, że małżonkowie czują się lepiej w małżeństwie, gdy żony uzupełniają deficyty rozmowy z mężami poprzez przyjaźnie z innymi kobietami.

To dlatego spędzanie czasu z innymi kobietami jest dla mnie takie ważne. Przyjaciółki są niezbędne dla zdrowia emocjonalnego. (…)

Walt Larimore, Barb Larimore, „Jej mózg, jego mózg, czyli Bóg wie, co robi”Przełożyła Anna Wawrzyniak-Kędziorek, wydawnictwo W drodze, 2016

Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostepnienie wybranych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu