Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
31/12/2017 - 09:50

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Renee Swope "Kobieta pewna siebie" (7)

Renee Swope w swojej książce (poradniku) obrazuje historię kobiety, która kładąc nacisk na własny rozwój osobisty w komunii z Bogiem, potrafiła połączyć rolę matki, żony, osoby aktywnej zawodowo… i potrafiącej wspierać duchowo innych. Zachęcamy do spotkania z lekturą, w której osobiste doświadczenie autorki, modlitewne wsparcie i praktyczne rozwiązania natury psychologicznej pomagają przezwyciężać zwątpienia i napełniać serca wiarą w siebie.

Nie pytaj siebie, czego potrzebuje świat. Raczej zapytaj, co cię ożywia i przynosi radość, a potem to zrób. Bo świat potrzebuje ludzi, którzy powrócili do życia.

                                                                       Harold Thurman Whitman

Do dzisiaj pamiętam moje przerażenie, gdy podczas doszkalających warsztatów osoba zajmująca się integracją naszej ośmioosobowej grupy zadała nam dwa pytania: Co lubisz robić? Jakie marzenia chciałabyś spełnić, gdybyś miała nieograniczone zasoby finansowe, a o niepowodzeniu nie byłoby mowy? […]. Do tej pory nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Próbowałam po prostu spełniać oczekiwania i potrzeby innych ludzi. Byłam w tym całkiem niezła. Ale przy okazji obserwowałam u siebie objawy zachowań typowych dla osoby, która wszystkich chce zadowolić. Byłam niepewna i nieszczęśliwa zarówno w domu, w pracy, jak i we wspólnocie. Byłam również świetną kandydatką do wypalenia zawodowego i zawsze czułam się gorsza od innych kobiet. […]. Jeśli chcemy uwolnić się z pułapki porównywania siebie z innymi, musimy przyjąć prawdę o tym, kim jesteśmy: „Jesteśmy jego dziełem, stworzeni w Chrystusie Jezusie dla dobrych czynów, które Bóg dla nas przygotował, abyśmy zgodnie z nimi postępowali” (Ef 2, 10). Każdy ma własną unikalną drogę życia, ponieważ Bóg tak chciał. […]. Kobieta pewna siebie chce poznawać plany, które ma wobec niej Bóg. Dlatego nie boi się powiedzieć „nie” niektórym sprawom, żeby następnie mówić „tak” życiu, jakiego pragnie dla niej Bóg. Podąża świadomie i bez lęku drogą duchowych darów, które przygotował dla niej Bóg. I właśnie o tym pragnę mówić w tym rozdziale. Przyjrzymy się twojej niepowtarzalnej osobowości, pasjom, które złożył w tobie Bóg oraz zdolnościom, którymi możesz służyć innym ludziom. Zatrzymamy się także przy duchowych darach oraz twoich życiowych doświadczeniach, które przygotowują i umacniają cię do wypełniania Jego planów i celów, które przed tobą stawia. […]. Osobowość, którą masz, to jeden z aspektów, który czyni cię wyjątkową. To najbardziej naturalny sposób twojego funkcjonowania. Posiadasz swoje mocne strony oraz to, co nazywam wyzwaniami w relacjach. Bóg obdarzył cię właśnie taką osobowością, a nie inną, żeby mógł oddziaływać poprzez ciebie na drugiego człowieka. […]. Skoro Bóg cię zna – ma względem ciebie plan i kocha cię bezwarunkowo, gdyż sam ciebie stworzył – to z całą pewnością pragnie również pomóc ci w pełni siebie zaakceptować. Jeśli przyjmiesz zamysł, jaki ma względem ciebie Bóg, odnajdziesz pewność siebie i radość. […].

Zastanawiam się, jak czuje się Bóg, gdy postępujemy nielojalnie, marnując talenty, którymi nas obdarował. Przecież jest naszym szefem i w pewnym sensie udał się w dalszą podróż. Każdą z nas poprosił, żeby nadzorowała coś w jego królestwie, stosownie do umiejętności, którymi nas obdarował. Każdej umiejętności odpowiada jakieś zadanie. A za poszczególnymi zadaniami kryje się nagroda lub poczucie żalu. Nieważne, czy dużo, czy niewiele otrzymałyśmy od Boga. Liczy się to, jak dobrze wykorzystujemy te dary. […].

 Czasami życie jest ciężkie, ponieważ żyjemy w upadłym świecie lub doświadczamy duchowych ataków. Innym znowu razem jest ciężko, ponieważ nie słuchamy Boga lub nie robimy tego, o co nas poprosił, podobnie jak Izraelici. Okazuje się jednak, że kiedy jest nam ciężko, zaczynamy błagać Boga o pomoc. Sprawdza się to w moim życiu oraz wielu innych osób, z którymi rozmawiam. […]. Oddając życie Chrystusowi, zaczniesz doświadczać obfitości, którą będziesz się dzielić. To niesamowita przygoda, ale nie zawsze pokrywa się ona z twoimi wyobrażeniami. Być może trzeba nawet będzie dokonać zmian i wyrzec się niektórych komfortowych zabezpieczeń. Ale zapewniam, że możesz zaufać Bogu całym sercem. On pragnie obdarować cię obfitym błogosławieństwem!

Cytaty pochodzą z książki: Renee Swope, Kobieta pewna siebie. Jak przestać w siebie wątpić i zacząć żyć,  Edycja św. Pawła, Częstochowa 2015

Oprac. Iwona StępieńDziękujemy za przesłanie błędu