Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 4 czerwca. Imieniny: Christy, Helgi, Karola
04/08/2018 - 09:35

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Peter Wohlleben "Nieznane więzi natury"(6)

Jeśli spotkałeś się z opinią, że korniki to pasożyty niszczące zdrowy las, a wilki to tylko niebezpieczne drapieżniki, które wymagają odstrzału, to sprawdź, jakie są fakty. W swojej kolejnej książce Peter Wohlleben ujawnia niewidoczne dla zwykłych obserwatorów więzi między wszystkimi stworzeniami – od niepozornych bakterii po dumne dęby i buki.

„Złapmy byka za rogi i zadajmy jedno z najtrudniejszych pytań, a mianowicie – czym właściwie jest natura? Czy to nietknięte lasy tropikalne, czy też dalekie góry, na których szczycie człowiek dotąd nie stanął? A co z kwitnącymi alpejskimi halami, na których pasą się krowy o jasnobrunatnej barwie, a na szyjach dyndają im wielkie dzwonki? Czy liczą się opuszczone kopalnie odkrywkowe, na których dnie zebrała się woda i gdzie teraz żaby rechocą na całe gardło?”

„Prawdopodobnie niemal tyle jest definicji natury, ilu jej miłośników. Jedna z nich, prosta i powszechna, głosi: natura to przeciwieństwo kultury, czyli wszystko to, czego człowiek nie stworzył lub nie zmienił.”

„W innych koncepcjach za element natury uważa się człowieka, a tym samym również jego działalność. W takiej sytuacji natury i kultury nie da się oddzielić.”

„Ja sam widziałbym linię podziału w punkcie przejścia od myśliwych i zbieraczy do rolników. W tym miejscu zaczyna się celowa hodowla, a tym samym zmienianie gatunków, tu bierze początek świadome zmienianie krajobrazu i przekształcanie go w ekosystem całkowicie podporządkowany ludzkim potrzebom.”

„Dla mnie jednym z rozwiązań – obok ogólnej troski o klimat w postaci oszczędzania energii – jest wydzielenie zdecydowanie większej liczby rezerwatów. Potrzebujemy dzikich lasów ujętych w swego rodzaju system przypominający kamienie w rzece, które umożliwiają przejście przez wodę suchą nogą. Każdy z rezerwatów stanowiłby taki kamień.”

„Istnieją wszakże duże regiony, w których wody gruntowe są jeszcze nietknięte, a wraz z głębokimi warstwami gleby stanowią w istocie ostatnie nienaruszone biotopy w środkowej Europie. Prawdziwa natura znajduje się więc niedaleko was, bliżej niż najbliższy park narodowy czy rezerwat przyrody, a przecież niedostępna.”

„Za to całkiem bliskie i bezpośrednio dostrzegalne są efekty ewolucji człowieka w ciągu ostatnich stu tysięcy lat, a jeżeli macie jasną skórę, a do tego jeszcze niebieskie oczy, to każdego ranka wymarły gatunek przesyła wam z lustra ostatnie pozdrowienia.”

Cytaty pochodzą z książki Petera Wohllebena „Nieznane więzi natury” wydanej przez wyd. Otwarte.Dziękujemy za przesłanie błędu