Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
23/09/2017 - 09:10

Dobra książka. Sądeczanin poleca: „Kerygmat. Dotknij, zobacz, to ja jestem” (6)

Ks. Michał Olszewski jest rekolekcjonistą, ewangelizatorem, dyrektorem Grupy Medialnej Profeto, autorem wielu książek. Prowadzi popularnego bloga z komentarzami liturgicznymi na każdy dzień. W swojej twórczości zachęca do doświadczania mocy Dobrej Nowiny.

- Człowiek myśli, ze zawojował świat, że tu już na wieki wieków amen będziemy. Dlatego Bóg posyła nam Ducha Świętego, by ten wyrwał nas z amoku, w który wprowadza nas świat – tłumaczy na kartach swojej książki ks. Michał Olszewski. - Świat, który przecież Bóg nam dał, abyśmy sobie go poddali. A niestety często zdarza się, że to świat nami steruje, że chodzimy na jego smyczy. Duch Święty jest nam dany po to, żebyśmy się z tego otrząsnęli, żebyśmy wybierali ewangelicznie, żebyśmy słuchali głosu Pana Boga, żebyśmy, zanim przyjmiemy to, co słyszymy, zobaczyli w kontekście Ewangelii, czy rzeczywiście jest to po Bożemu, czy nie. Duch święty chce tak działać, by przekonać świat o grzechu, o sprawiedliwości i o sądzie.

- Spotykam wielu ludzi, którzy mówią: „Proszę księdza, nie chodzę do kościoła, bo się obraziłem na Pana Boga. Prosiłem o zdanie egzaminu, a nie zdałem. Nie chodzę już do kościoła, bo prosiłem, by mama wyzdrowiała, a nie wyzdrowiała.” Ludzie wyobrażają sobie dzisiaj Pana Boga jako Świętego Mikołaja. Tymczasem święty Ignacy mówi tak: „ Człowiek po to jest stworzony, by Boga, Pana swego chwalił, czcił i jemu służył, a przez to duszę zbawił- dodaje.

- W ubiegłym roku głosiłem rekolekcje w kilkunastu parafiach w Stanach Zjednoczonych. Pewien biznesmen podwoził mnie z Manhattanu do Yonkers pod Nowym Jorkiem na kolejne rekolekcje. Jedziemy przez wielki most, z którego widać pięknie Manhattan, w tym wieżowce wybudowane na miejscu zburzonych wież World Trade Center. Ten biznesmen, Polak, który wyjechał do Stanów parę lat temu, mówi tak: „ Słuchaj, popatrz na ten Manhattan, na te wieżowce i opowiedz ludziom w Polsce, że tutaj właśnie, w naszym Nowym Jorku, podejmuje się najważniejsze decyzje dla świata. Im wyższe piętro, tym ważniejsi ludzie. To tutaj, w Nowym Jorku, podejmujemy decyzje o tym, ile będziecie płacić za paliwo w Polsce. Tu jest centrum świata. Powiedz o tym ludziom.” Popatrzyłem na te wieżowce, trochę wyższe niż w Warszawie, ale poza tym takie same. Ale tym, co mnie uderzyło, była przestrzeń pomiędzy mostem a Manhattanem. Wiecie co tam było? Największy cmentarz w Nowym Jorku. Gigantyczny. Pomyślałem sobie: „ Chłopie, choćbyś był na ostatnim piętrze, to i tak kiedyś trafisz na ten cmentarz. Tyle ci zostanie z tych wieżowców. Pytanie, co z twoją duszą, co z twoim sercem, gdzie będziesz później, na którym piętrze, bo nie daj Boże się dostać po śmierci do piwnicy. Tam tylko się hajcuje i dokłada do pieca.

Cytat pochodzi z książki ks. Michała Olszewskiego pt. „Kerygmat. Dotknij, zobacz, to ja jestem.” Wyd. eSPe

Opr. Jordan, Fot. ProfetoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)