Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
22/07/2018 - 15:45

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Jędrzej Pasierski, "Dom bez klamek" (7)

Czasami własne wspomnienia mogą być więzieniem, z którego najtrudniej się wyrwać… "Dom bez klamek" to pierwszy tom z cyklu powieści kryminalnych z Niną Warwiłow.

(…). Odniosła pyrrusowe zwycięstwo, jeśli w ogóle można to nazwać zwycięstwem. Przyjaciółka adrenalina, na której jechała od kilkunastu godzin, nagle spadła niemal do zera. Przekazanie sprawy Chodkowskiemu, Gratkowski, Kalina, walka z ojcem i rozmowa z Matkowskim. Przede wszystkim rozmowa z Matkowskim: ciężkie, trudne do określenia emocje.
Wymęczony organizm zażądał swojego, Nina zachwiała się i mało nie upadła na brudny śnieg. Przytrzymała się relingu dachu auta terenowego i walczyła z mroczkami przed oczyma.
Usłyszała za plecami wrzask – wyostrzone zmysły sprawiły, że odwróciła się błyskawicznie, a nawet położyła rękę na kaburze. Ale to tylko dzieciaki wyskakiwały z bloku, prześcigały się i darły do siebie. Pełne energii i nigdy niecierpiące na depresję. Wystarczyło im wyjść na smętną ulicę, żeby wybuchnąć fajerwerkami radości. Czy po to właśnie ma się dzieci? Żeby samo ich towarzystwo wyrywało człowieka ze smutku? Czy tym argumentem powinna się kierować?
Może tak, bo od samego widoku zrobiło jej się lepiej. Zapatrzyła się na kolorową gromadkę z plecakami i przypomniała sobie scenę poprzedniego popołudnia: chłopca zaatakowanego śnieżkami.
A wtedy i w jej głowie wybuchł fajerwerk, umysł złapał drugi oddech i pojmał nieuchwytną uprzednio myśl, a potem skierował ją na właściwe tory.
Przechodnie musieli się gapić na Warwiłow. Ciekawe, co myśleli o szczupłej, dobrze ubranej kobiecie z workami pod oczyma, która chodziła w kółko pod blokiem, wyliczając coś na palcach, czasem mówiąc do siebie, czasem nagle przystając. Nie miała pojęcia, ile to trwało, zanim puzzle powskakiwały na miejsca. (…).

Cytaty pochodzą z książki: Jędrzej Pasierski "Dom bez klamek", wydawnictwo Czarne,  czerwiec 2018Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)