Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 23 maja. Imieniny: Leoncjusza, Michała, Renaty
18/07/2018 - 09:40

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Jędrzej Pasierski, "Dom bez klamek" (3)

Czasami własne wspomnienia mogą być więzieniem, z którego najtrudniej się wyrwać… "Dom bez klamek" to pierwszy tom z cyklu powieści kryminalnych z Niną Warwiłow.


Na parapecie stały kwiaty i w pokoju unosił się przyjemny, jakby brzozowy aromat. A za biurkiem siedziała Palko w całym swoim rynsztunku: tym razem miała kurtkę dżinsową, włosy były równie nastroszone i ogniste jak poprzedniego dnia, a w prawym dolnym rogu odważnego dekoltu bez stanika Warwiłow dostrzegła coś jak znamię, a może bardziej fragment tatuażu. Przypomniała sobie wczorajszą rozmowę i wzmianki o Barwieckim; prawdę powiedziawszy, Palko wyglądała bardziej jak wojownicza lesbijka niż kochanka faceta na stanowisku. Byłaby wspaniałą Artemidą. Warwiłow nie poznała do tej pory żadnej kobiety myśliwej, ale Palko z łatwością wpisywała się w taki obrazek.

Warwiłow czuła do niej sympatię. Psycholożka próbowała zgrywać twardą sztukę, ale podkomisarz odniosła wrażenie, że ma dobre serce. Kto inny zresztą przekładałby niewdzięczną i kiepsko płatną harówkę szpitalną nad bardziej intratne i przyjemne zajęcia? Palko mogła zarabiać znacznie więcej, wysłuchując współczesnych kobiet sukcesu narzekających na facetów z portali randkowych. Albo spowiadając korpoludków szukających utraconego sensu.

- Chciała pani komisarz ze mną porozmawiać? – zapytała psycholog.
- Podkomisarz – machinalnie poprawiła Warwiłow. – Wczoraj nie miałyśmy wiele okazji. Pani ma do czynienia z każdym pacjentem, który przychodzi na oddział, prawda?
- Staram się robić testy każdemu.
- Które następnie przekazuje pani lekarzom?
- Zgadza się.
- Jaki to test?
- Pracuję na modelu opracowanym przez Uniwersytet Stanu Minnesota. Składa się z sześciuset pytań.
- Oczywiście jest dobrowolny?
- Tak. Pacjenci chętnie go wykonują.
- I oczywiście pani ma te wszystkie wyniki.
- Proszę wybaczyć, ale właściwie do czego pani zmierza? – zrobiła unik Palko.
- Jak rozumiem, ostatecznie rezultatem testu jest typ osobowości pacjenta – powiedziała Warwiłow.
- Ten  test stosuje się przede wszystkim w diagnozie klinicznej do oceny osobowości i zaburzeń psychicznych. Przyznam szczerze, że wciąż nie rozumiem pani pytań. Chciałabym pani pomóc, ale muszę wiedzieć, do czego pani zmierza, żeby zdecydować, co mogę ujawnić.
- Czy jeśli któryś z pacjentów na oddziale ma osobowość, powiedzmy, psychopatyczną, to byłaby pani w stanie przekazać mi ten profil? – zapytała Warwiłow.
Palko nie odpowiedziała od razu.
- Proszę się nie śpieszyć – dodała podkomisarz. – Wiem, że to trudna decyzja. Najpierw chciałabym uzyskać od pani informację, czy testy umożliwiają ocenę takiej osobowości.
 

Cytaty pochodzą z książki: Jędrzej Pasierski "Dom bez klamek", wydawnictwo Czarne,  czerwiec 2018

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy Sądecczyzny







Dziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach