Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 18 stycznia. Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
02/01/2019 - 08:55

Dobra książka. Sądeczanin poleca. Jacek Walkiewicz „Pełna MOC życia” (1)

Życie z pełną MOCĄ – marzeń, zmian, wartości, decyzji, bliskości, odwagi – jest prostsze, niż myślisz. Jeśli o czymś w życiu marzysz – sięgnij po to.

(...). „O” jak odwaga, czyli rada ósma: bój się i rób swoje
Jeśli jej brakuje, to inne cnoty są bez znaczenia, jak mówił Churchill. (…). Ja osobiście nie widzę nic złego w tym, że czasami się boimy. Odwagi doświadczamy w sytuacji strachu. Bez niego nie możemy jej poczuć. (…). Odwaga zawsze wymaga od nas zaangażowania. Dlatego ważny jest cel, dla którego jesteśmy gotowi doświadczyć wielkiego strachu, a potem również wielkiego zwycięstwa nad nim. Strach strachowi nierówny. W sytuacjach naprawdę ważnych i poważnych wielu potrafi dokonać heroicznych czynów. (…). Nie wiem, czy odwagi można się nauczyć. Obawiam się, że za każdym razem, kiedy strach zapuka do twoich drzwi, będziesz musiał po raz kolejny poczuć gulę w gardle i po raz kolejny przekonać się, że warto te drzwi w stanie najwyższej niepewności otworzyć. Za nimi kryje się nagroda za wielkie ryzyko, które poniosłeś, otwierając je.  (…). Nie myśl, że jak przestaniesz się bać, to coś zrobisz. Pomyśl, że jak coś zrobisz, to przestaniesz się bać. (…).

„O” jak odpowiedzialność, czyli rada dziesiąta: nie zrób z siebie ofiary, której wszystko się przydarza.
To obok odwagi moja ulubiona kompetencja. (…). Odpowiedzialność to klucz do skuteczności. Kiedy przestaniesz innych obciążać winą za swoje decyzje, będziesz mógł maksymalnie skupić się na ich podejmowaniu. Postawa tych, którzy odpowiedzialności nie przyjmują prowadzi do roli ofiary. Ofiara cierpi i szuka winnych. (…). Nie rób z siebie ofiary, bo będziesz cierpiał. Litość, którą otrzymasz od innych, to pożywka dla Twojego cierpienia. Przez chwilę poczujesz się zauważony i zrozumiany, ale potem będzie tylko ciężej. (…). A tak na marginesie, pamiętaj, że litość dostaniesz za darmo. Na zazdrość będziesz musiał zapracować. (...).

„C” jak ciekawość, czyli rada dwunasta: bądź poszukiwaczem przygód

Mnie ciekawość motywuje najbardziej. Pytanie, co jest dalej, a co, jak otworzę te drzwi, za którymi czai się strach, a co będzie kryło się za kolejnym doświadczeniem. Wielcy wizjonerzy tego świata kierowani byli ciekawością. Dlatego chociażby latamy samolotami. (…). Bądź ciekawskim człowiekiem. Zauważyłem, że nie jest to jakaś powszechna przypadłość. W dobie selfie bardziej chodzi o to, aby inni zobaczyli nasz dzióbek, a nie abyśmy my zobaczyli ich dzióbki. (…). Bądź jak dziecko, które rozrywa opakowanie, aby jak najszybciej dostać się do zawartości. Z ciekawości oczywiście. Dorośli, kiedy otrzymują prezenty, odkładają otworzenie na później. Nie odkładaj ciekawości do jutra. Bądź ciekaw dzisiaj. (...)


Cytaty z książki Jacka Walkiewicza „Pełna MOC życia”, wydanie II zmienione, Wydawnictwo OnepressDziękujemy za przesłanie błędu