Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
17/05/2019 - 09:25

Dobra książka: "Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza" (5)

W czym tkwi wyjątkowość życia i drogi ku świętości Rity z Cascii? Nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką. Dlaczego Rita jest święta?

Historia obrazu Świętej Rity w Nowym Sączu.

Znajdujący się trochę na uboczu miasta, przy drodze wylotowej na Krynicę, kościół Matki Bożej Niepokalanej, przyciąga naszą uwagę nie tyko rozmiarem i położeniem, ale również rozszerzającym się kultem Świętej Rity. W kościele tym bowiem, po prawej stronie ołtarza głównego, jak czytamy na stronie parafii „specjalne miejsce w tzw. "przewiązce" zajmuje ołtarzyk i obraz św. Rity”.  Tam znajduje się obraz tej świętej, wokół którego zrodził się kult już od samego początku konsekrowania świątyni.  Kult św. Rity z Cascii w parafii Matki Bożej Niepokalanej pojawił się wraz z poświęceniem obrazu tej świętej przez księdza biskupa Piotra Bednarczyka 22 maja 1993 roku, w liturgiczne wspomnienie Św. Rity. Stało się to zaledwie parę miesięcy po konsekracji tej świątyni. Propozycja ufundowania obrazu spotkała się z bardzo życzliwym przyjęciem ze strony ówczesnego księdza proboszcza księdza prałata Zenona Rogoziewicza, który od 1966 roku tworząc od podstaw nową sądecką parafię, w budowanym przez siebie kościele, przewidział także miejsce dla obrazu świętej Rity.
Fundatorką obrazu była pani Janina Habel-Juin, urodzona w Nowym Sączu, mieszkająca przez dłuższy czas we Francji, pracująca jako dokumentalistka we francuskim MSZ.  Tam właśnie na obczyźnie zetknęła się z kultem Świętej Rity. Jej decyzja o ufundowaniu obrazu świętej była wotum wdzięczności za łaski otrzymane od Boga przez wstawiennictwo św. Rity, szczególnie łaskę pełnej wolności dla Polski, o którą fundatorka prosiła w dniach stanu wojennego w ojczyźnie. Obraz namalowany został przez sądeckiego artystę Bernarda Wójcika, absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. (…)
W październiku 2015 roku podjęto prace konserwatorskie obrazu. Ponieważ obraz od momentu pojawienia się w kościele,  nie był niczym zabezpieczony, wierni dotykali złoconych zdobień bezpośrednio, jak i pocierali o niego święcone róże. Jest to dowodem ogromnej czci pobożnych wiernych i potęgi wiary w moc wstawiennictwa świętej Rity. Pojawiła się  potrzeba renowacji obrazu i jego zabezpieczenia. Został on wyjęty z wnęki filaru i przekazany do pracowni konserwatorskiej, gdzie został oczyszczony i częściowo zawerniksowany, zostały też uzupełnione ubytki w części złoceń. Po pracach konserwatorskich na obraz założono ochronną hartowaną szybę, a następnie poprawiono oświetlenie obrazu. Dużą innowacją było zamontowanie kamer transmisyjnych, dzięki którym można, poprzez stronę internetową, brać udział w comiesięcznej nowennie, ale też stale o każdej porze mieć podgląd na obraz świętej Rity w kościele lub na ogród różany przed kościołem.

"Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza", Autorzy: Irena Mogilska, dr Waldemar Nadolski, Jadwiga Papaj, Redakcja: Ks. Stanisław Kurczab, Wydawnictwo SK Limanowa, 2018 

Wybór fragmentów: Irena Mogilska

[email protected]

Książka nominowana w tegorocznej siódmej edycji Konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 







Dziękujemy za przesłanie błędu