Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
16/05/2019 - 09:50

Dobra książka: "Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza" (4)

W czym tkwi wyjątkowość życia i drogi ku świętości Rity z Cascii? Nie przestaje ona fascynować i inspirować przede wszystkim tym, iż w swoim życiu zdołała zrealizować wszystkie stojące przed kobietą powołania: była żoną i matką, wdową, siostrą zakonną, mistyczką. Dlaczego Rita jest święta?

Najważniejsze ośrodki kultu Świętej Rity na świecie i w Polsce

Oczywiście centrum kultu świętej Rity jest Cascia – bazylika, klasztor oraz miejsca związane z jej życiem. Szczególne znaczenie ma kryształowy sarkofag, w którym spoczywa ciało Rity.

W starym klasztorze św. Marii Magdaleny pielgrzymi idąc śladami Rity, mogą zobaczyć dziedziniec, na którym rośnie winny krzew, który w ramach ćwiczeń pokory zleconych przez przełożoną musiała podlewać. (…) „Perła Umbrii”, jak nazwał pokorną augustiankę, Jan Paweł II w 2000 roku, jest niezwykle czczona we Włoszech. Wierni wypraszają łaski za jej przyczyną w około 300 kościołach i kaplicach. Rita jest patronką 50 parafii i 10 sanktuariów. Emigracja Włochów do Ameryki sprawiła, że kult Rity rozpowszechnił się za oceanem.  W Filadelfii, Toronto, Buenos Aires wybudowano wspaniałe sanktuaria nawiedzane przez tysiące pielgrzymów. W Ameryce Południowej wznoszone są monumentalne posągi Rity (Santa Cruz w Rio Grande do Norte), jak i małe kapliczki z jej obrazem lub figurą. Wierni pragną mieć swoją świętą na wyciągnięcie ręki, aby za jej przyczyną wypraszać dla siebie i najbliższych potrzebne łaski. W Europie Rita ma również swoich czcicieli we Francji (Paryż, Nicea), Belgii, Hiszpanii, Portugalii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Rumunii czy Szwajcarii. W Afryce kult Rity rozwija się w Egipcie, Republice Demokratycznej Konga, Kinszasie. Na Bliskim Wschodzie – w Libanie, Iraku i innych państwach – wierni uciekają się do Świętej Rity, prosząc o wstawiennictwo w odmianie ich ciężkiego losu. Przykład jej życia daje nadzieję, że po cierpieniach i dla nich nadejdzie czas pokoju. (…)

W 1917 roku z inicjatywy sióstr augustianek krakowskich opublikowano w języku polskim modlitewnik św. Rity. Warto zauważyć, że było to już drugie wydanie. Przed II wojną światową w kościele św. Katarzyny znajdował się obraz św. Rity. W 1944 roku w świątyni pojawiła się rzeźba wykonana przez Wojciecha Maciejowskiego według projektu Adolfa Szyszko – Bohusza.

Przybywa miejsc kultu św. Rity w Polsce. W województwie małopolskim: parafia p.w. Matki Bożej Królowej Polski we Włosani, parafia p.w. św. Józefa Rzemieślnika  w Maszkienicach.
W województwie podkarpackim: w parafii p.w. św. Józefa Sebastiana Pelczara w Rzeszowie, parafii p.w. Podwyższenia Krzyża w Czarnej k. Ustrzyk Dolnych, Sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach koło Ulanowa. W województwie śląskim Rita wyprasza łaski w: parafii p.w. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Zawierciu, parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach Brynowie, parafii p.w. św. Barbary w Katowicach  Giszowcu, parafii p.w. Jana Kantego w Jaworznie Niedzieliskach, parafii p.w. św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu Brzeziu, parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Pszczynie, parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wodzisławiu Śląskim Zawadzie. W województwie dolnośląskim za przyczyną św. Rity wierni modlą się w: parafii p.w. Miłosierdzia Bożego w Bielawie, parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju w Polanicy Zdroju, kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wilkowie Wielkim, parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie. W województwie wielkopolskim w parafii p.w. św. Michała Archanioła w Błociszewie, parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Śremie, parafii p.w. Przemienienia Pańskiego i św. Walentego w Galewie i parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Tomyślu. W Warszawie św. Rita czczona jest w  parafii p.w. Dzieciątka Jezus. Lista ta nie wyczerpuje miejsc, w których wierni zwracają się o wstawiennictwo świętej w sprawach według ludzkiej miary beznadziejnych.

"Nasza Święta, czyli rzecz o Ricie z Cascii i Nowego Sącza", Autorzy: Irena Mogilska, dr Waldemar Nadolski, Jadwiga Papaj, Redakcja: Ks. Stanisław Kurczab, Wydawnictwo SK Limanowa, 2018 

Wybór fragmentów: Irena Mogilska

[email protected]

Książka nominowana w tegorocznej siódmej edycji Konkursu o nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora 







Dziękujemy za przesłanie błędu