Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 maja. Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira
06/06/2019 - 09:20

Dobra książka: Isabelle Laurent. Jesteś najlepszą mamą na świecie (4)

Od pierwszego dnia oczekiwania na dziecko zastanawiasz się, jaką będziesz matką. Czy podołasz trudom wychowania? Czy nie zawiedziesz oczekiwań – męża, bliskich, otoczenia? A zarazem: czy dziecko będzie odpowiadało twoim wyobrażeniom? Czy przyjmie wartości, które zechcesz mu przekazać? Jak przebrniecie przez czas młodzieńczych buntów i konfliktów międzypokoleniowych? Niespokojna, sięgasz po poradniki, czytasz blogi, szukasz rad u bardziej doświadczonych. Isabelle Laurent przekonuje, że nie tędy droga.

W rzeczywistości wiele nie brakowało tej mamie, ponieważ kochała swoje dzieci, jak bogaty młodzieniec w Ewangelii. Kochał już i chciał więcej, chciał poznać królestwo miłości, chciał wejść tam ostatecznie, ale zamiast chwycić klucz, który Jezus mu podawał, człowiek ten się przestraszył. Dobrze znamy ten strach; podpowiada nam raczej czarne scenariusze niż wizje życia w obfitości, pochłania nas i odbiera wiarę.

To strach pozbawił mnie uśmiechu, radości, wewnętrznego spokoju. I wówczas zaczęłam wątpić. Tymczasem za każdym razem, gdy sięgam po jeden z kluczy, by odnaleźć wyjście z sytuacji, odczuwam przede wszystkim wyzwolenie od strachu, znajduję ukojenie. Czuję potrzebę podzielenia się tymi kluczami, gdyż wierzę, że przemieniają życie nasze i naszego otoczenia, ponieważ szczęście jest czymś, co się przekazuje. Klucze te zostały mi dane wśród wielu łez i rozmyślań. Nie wystarczyło jednak samo ich poznanie, by cudownie otworzyły wszystkie drzwi. Trzeba było, żebym je sobie gruntownie przyswoiła, a nawet potrenowała ich konkretne stosowanie. Sześć kluczy, sześć dróg opatrzonych komentarzami, świadectwami – moimi i innych mam, przemyśleniami, a nawet ćwiczeniami (w aneksie), ponieważ każdą z dróg można indywidualnie rozwijać w nieskończoność. Właśnie w takiej formie dzielę się nimi w tej książce.

Jesteś dokładnie takim rodzicem, jakiego twoje dziecko potrzebuje. Dzięki temu kluczowi poczujesz, że naprawdę jesteś na właściwym miejscu.

Masz wszystko, czego potrzebujesz. Dzięki temu kluczowi uwierzysz, że w odpowiednim momencie posiądziesz niezbędną wiedzę i poznasz stosowne rady, zgodne z twoimi przekonaniami i z osobowością twojego dziecka.

Porażka nie istnieje. Dzięki temu kluczowi będziesz mogła odetchnąć, bo nauczysz się tak układać sprawy, by każdy człowiek mógł odnaleźć własną drogę. Odkryjesz, jak pomagać dzieciom różniącym się od siebie.

Każdy otrzymuje wszystko, co trzeba, żeby żyć w obfitości. Dzięki temu kluczowi nauczysz się znajdować czas, pieniądze, siły i radość, potrzebne, by prowadzić każde z twoich dzieci ku temu, co najlepsze, przy jednoczesnym poszanowaniu zarazem jego wolności i odpowiedzialności.

Potęga teraźniejszości. Dzięki temu kluczowi zrozumiesz, że przygotowujesz przyszłość twojego dziecka już dzisiaj, bez osądzania i uprzedzeń. Nauczysz się dostrzegać zagrożenia i im zapobiegać.

Połączenie intuicji, wiary, myśli i czynów otwiera wrota niemożliwemu. Dzięki temu kluczowi nauczysz się wszystko przyjmować, a życie jest hojne. W ten sposób będziesz mogła dać każdemu z twoich dzieci to, czego potrzebuje, a nawet więcej.

Isabelle Laurent, „Jesteś najlepszą mamą na świecie”, przełożyła Marta Tórz, Wydawnictwo W drodze, 2018

Dziękujemy Wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu