Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
17/04/2024 - 19:50

„365 dni ze św. Augustynem”. Tę książkę chłoniesz od pierwszej do ostatniej strony

„365 dni ze św. Augustynem” – to książka będąca wyborem tekstów z Wyznań św. Augustyna. To książka między innymi dla zabieganych. Rekomenduje ją Wydawnictwo „W drodze”, które zdobyło Grand Prix 6. Sądeckich Targów Książki. Wspomniane targi odbyły się pod koniec stycznia tego roku w Pijalni Głównej w Krynicy – Zdroju.

To 365 medytacji i krótkich modlitw na każdy dzień, to inspiracja – jak się modlić? Wyboru tekstów dokonał John E. Rotelle OSA

Święty Augustyn, który nawrócił się na katolicyzm po latach życia pełnego grzechu i wątpliwości, wciąż jest wspaniałym przykładem walki o utrzymanie i szerzenie wiary w świecie. John E. Rotelle OSA, dokonując wyboru tekstów z pism autora niezrównanych Wyznań, dał nam niezwykły prezent: 365 lapidarnych medytacji i krótkich modlitw, byśmy mogli ze Świętym Augustynem rozpoczynać i kończyć każdy dzień roku. 

– Wpadłem na wspaniały pomysł przygotowania niewielkiej ksią­żeczki z cytatami ze św. Augustyna na każdy dzień roku, uwa­żam bowiem, że biskup z Hippony ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu i trafne cytaty z jego pism – zwłaszcza z kazań, w których jest taki praktyczny i wnikliwy – mogą dobrze posłużyć ludziom i pomóc im rozwijać się w drodze z Panem – napisał John E. Rotelle OSA w przedmowie do książki 365 dni ze św. Augustynem (tytuł oryginalny: Augustine Day by Day: Minute Meditations for Every Day Taken from the Writings of Saint Augustine).

I dodał: „Mam nadzieję, że ten wybór zachęci do codziennego czy­tania pism Augustyna, ukaże ponadczasowość jego myśli, pozwoli doświadczyć nieprzemijającej świeżości tego wiel­kiego człowieka Bożego i dzięki jego mądrości pomoże wzro­snąć w wierze. Cytaty są krótkie, modlitwy na temat. Kilka chwil przemyśleń każdego dnia może prowadzić do niezmier­nych duchowych korzyści dla czytelnika. Przygotowywanie tej książki było dla mnie dziełem miłości i jeszcze bardziej utwierdziło mnie w przekonaniu o pięknie i mądrości nauk Augustyna. Oby ci, którzy będą ją czytać, doświadczyli tego samego”.

Rotelle OSA przez jakiś czas zbierał cytaty i przypisywał je do konkret­nych dni roku, mając na uwadze określone okresy liturgiczne. Tak powstał niniejszy zbiór, zawierający minutowe rozważania zakończone modlitwą.

Publikacja skierowana jest do osób, które chciałyby wzbogacić swoje życie modlitewne o rozważania Świętego. Jej niewielki format pozwala zawsze mieć ją przy sobie. Jest to bardzo dobra propozycja na dzisiejsze zabiegane czasy.

John E. Rotelle OSA przyznaje, że nie był pierwszym, który wpadł na taki pomysł. Podobny zamiar został już zrealizowany przez F. Mayr’a OSA w 1895 r. i N.Petrelii’ego OSA w 1932 r. Stwierdził jednak, że warto sięgnąć ponownie po bogaty wybór myśli św. Augustyna, bo jak mawiał ojciec Rotelle’go: „Nic nowego pod słońcem”. Obie te publikacje różnią się jednak od tej. Nie tylko zawierają inne cytaty, ale także kładą zasadniczy nacisk na co innego, a zawarte w nich fragmenty są o wiele dłuższe. Może autorzy z racji czasów, w jakich pisali, podkreślają szczególnie te fragmenty, które zajmują się grzesznością człowieka. Zamierze­niem Rotelle’go było ukazanie maksym albo myśli Augustyna, które odnoszą się do współczesnych sytuacji.

O autorze: 

John E. Rotelle OSA (1939–2002) – augustianin, wykładowca, ojciec duchowy, kapłan na misjach peruwiańskich, a ponadto: tłumacz, redaktor, wydawca, popularyzator pism ojców Kościoła, zwłaszcza św. Augustyna.

Opr. [email protected], fot. Wydawnictwo W drodze.Dziękujemy za przesłanie błędu