Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
09/12/2020 - 11:25

Nawet dzieci wiedzą: bez technologii pandemia byłaby znacznie straszniejsza

„Zastosowanie nowoczesnej technologii w życiu codziennym w regionie” – to wyjątkowa praca napisana przez Przemysława Króla, Klaudię Rostocką i Oskara Tokarczyka uczniów Szkoły Podstawowej w Olszanie w ramach konkursu Nowy Sącz Nowe Technologie organizowanego przez Fundację Sądecką. Praca ta zakwalifikowała się do trzeciego etapu konkurencji. Opiekunem naukowych zespołu jest Monika Oleksy.

Wspominana praca to doskonały dowód na to, że nawet najmłodsze dzieci mają pełną świadomość, jak ogromne znaczenie nowoczesne technologie mają w naszym życiu codziennym: w sferze nauki, pracy, a przede wszystkim bezpieczeństwa. Zanim obejrzycie filmową prezentację uczestników zapraszamy do przeczytania fragmentów ich tekstu.

Zobacz też: Zrób wiertarkę sam! To nie żart, tylko projekt: Nowy Sącz Nowe Technologie

Z każdym dniem nowoczesne technologie stają się coraz mocniej zakorzenione w naszym życiu. Żyjemy na planecie coraz bardziej zmechanizowanej i skomputeryzowanej, na której wymiana informacji jest szybka i łatwa - bardzo popularne są zwłaszcza wszelkie technologie internetowe. Jak powiedział Henry David Therean: „Człowiek stał się narzędziem swoich narzędzi”.
Już od najmłodszych lat widoczne są zmiany w   stylu życia ludzi, który jest inny od tego, jaki był kiedyś. Dzisiejszy świat “idzie do przodu”: coraz więcej ludzi posiada komputery, smartfony, smartwatche i inne nowoczesne urządzenia. Kiedyś życie bez komputerów, telefonów było normalnością. Teraz niektóre osoby nie wyobrażają sobie bez nich życia.
W małym smartfonie mamy wiele funkcji takich jak umożliwianie rozmów, wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych; przechowywanie obrazów, filmów, piosenek, nagrań głosowych. Na naszych telefonach możemy zainstalować wiele różnych aplikacji, które umożliwiają tysiące różnych funkcji. Wracając do dzwonienia i wysyłania wiadomości - każdy z nas nie mógłby się np. skontaktować z osobą bliską, która wyjechała lub nawet pojechała do pracy, szkoły, lub do innego miejsca nawet jednego z najbliższych. Komunikacja telefoniczna jest jedną z najważniejszych rzeczy na świecie. Nowoczesne technologie są używane w wielu zawodach np. lekarz na komputerze ma  spis pacjentów; informacje, co im dolega, wypisuje recepty itp.. Nauczyciel w trakcie procesu kształcenia korzysta z e-dziennika ora zasobów bibliotek i Internetu. Architekt ma na nim plan budowy, rozmieszczenie pomieszczeń i inne reczy. Istnieją też zawody, w których używa się tylko  komputera  lub nowych technologii np. grafik, montażysta filmowy, informatyk, programista, kamerzysta, pisarz, redaktor i wiele innych.

Zobacz też: Czujnik może kontrolować dystans społeczny! Skonstruował go chłopiec z Olszany

(…) W ostatnich czasach (czasach pandemii) nowoczesne technologie są używane jeszcze bardziej
i jeszcze częściej. W każdym zawodzie - nawet w tym, w którym się ich nie używało, teraz trzeba używać. Niektórym osobom jest z tym ciężko np. osobom starszym lub ludziom, którzy do tej pory nie mieli z tym do czynienia. Przewidziała to Maria Skłodowska-Curie, gdy mówiła: „Niczego w życiu nie należy się bać, należy tylko to zrozumieć”. Gdyby nie technologia, pandemia mogłaby być jeszcze gorsza i przynieść jeszcze więcej zarażeń. Wszystkie respiratory i dozowniki nie mogłyby działać, albo nawet by ich nie było. Podczas pandemii większość pracuje zdalnie. Gdyby nie komputery i programy takie jak Teams lub Zoom uczniowie nie mogliby się uczyć i nasze społeczeństwo nie byłoby wykształcone. Spotkania pracowników kancelarii, biur nie byłyby możliwe. W niektórych zwodach nie potrzeba komputerów, smartfonów lecz teraz, gdy pandemia spustoszyła nasz świat, są potrzebne. Jednocześnie wiele zakładów i osób prywatnych nie stać na nie. Każdy chce mieć kontakt ze światem, chce dalej pracować, a teraz bez tych urządzeń jest to niemożliwe. Może za parę lat każdy będzie ich używał: technologie i urządzenia będą wszędzie. Roboty będą pracować zamiast nas, świat zupełnie się zmieni. (…) 

Zobacz też: Nowy Sącz Nowe Technologie: poznaj zwycięzców konkursu, którzy zmieniają świat

(…) Każdy uczeń może zaobserwować i wymienić dość dużo rzeczy, które na pewno poprawiają
i usprawniają naukę. Szkoły coraz częściej zaopatrują się w nowoczesne urządzenia które pomagają w nauce i edukacji dzieci i młodzieży. Już od najmłodszych lat jesteśmy informowani
i uczeni o nowych technologiach, ich wykorzystywaniu i bezpieczeństwie. W najmniejszych placówkach uczymy się o zastosowaniu technologii informatycznej w przedszkolu. Ma to na celu stworzenie warunków do osiągnięcia umiejętności posługiwania się komputerem, jego oprogramowaniem i technologią informacyjną oraz zainteresowaniem dzieci tym tematem. (…)

(…) Idąc z biegiem lat, po przedszkolu zaczynamy szkołę podstawową. Jest to okres przygotowywania ucznia do uczenia i przyjmowania informacji przez całe życie. Wykorzystywanie nowoczesnych technologii w edukacji pomaga zapamiętywanie i sprawniejsze uczenie. Szkoły dostają dofinansowanie z rządu, które ma na celu zapewnienie młodemu pokoleniu najlepsze warunki do nabywania wiedzy i poszerzania jej.

Zobacz też: WOW! Ten samolot wybudował uczeń ósmej klasy! Maszyna ładuje się z gniazdka

Jest wiele programów które chcą poprawić życie i naukę. Przez ostanie lata szkoły zostały zaopatrzone w:
- Tablice interaktywne – coraz więcej szkół zamiast tradycyjnych, czarnych i kredowych tablic zmienia na elektryczne i interaktywne. Dają one wiele możliwości, które ułatwiają prowadzenie lekcji. Na lekcji możemy oglądać zdjęcia na dany temat i poznawać dokładne informacje z całego świata. Internet i komputer dają nam zasięgi, których nasi przodkowie nie mieli. Jeszcze nigdy w historii nauka, informacje i wiedza nie były tak  blisko - na wyciągnięcie ręki.
- Pomoce dydaktyczne – są bardzo ważne w pokazie nowych tematów i informacji. Poprzez obrazki możemy zapamiętać i zrozumieć lepiej tematy. Firmy (Nowa Era, PWN) oferują wiele nowoczesnych i ciekawych pomocy np. e-podręczniki. Coraz popularniejsze są też „Photon’’, jest to mały, interaktywny robot. Służy do programowania poprzez aplikacje i porusza się zgodnie z komendami. Jest to nie tylko świetna zabawa, ale też nauka. Szkoły podstawowe coraz częściej uciekają się do takich rozwiązań, co stawia polską edukację na wysokim poziomie.

W dzisiejszej sytuacji na świecie - wirus COVID-19 - cała edukacja musiał przenieść się na zdalny tryb nauczania. Właśnie to jest największą próba dla nauczycieli. Programy do spotkań zdalnych poszerzają swoje możliwości, ułatwiając nam działanie. Lekcje online są prowadzone na zdalnych aplikacjach typu ‘’Teams” czy ‘’Zoom”. Może to nie jest dokładnie tradycyjna szkoła, ale na pewno w jakimś procencie zapewnia wygodę uczenia. Uczniowie już przyzwyczaili się do komputerowej rutyny i zdalnego trybu życia. Konferencje online i transmisje z różnych koncertów, przedstawień z całego świata! ([email protected])

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu