Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/12/2020 - 12:30

Hit z Nowego Sącza! Z tym cackiem akustycznym obroni się każde kino i teatr

Słuch to obok węchu i wzroku podstawowy zmysł człowieka, który decyduje o jego sprawnym i bezpiecznym funkcjonowaniu. Dźwięk może nam uratować życie, ale może nam też bardzo poważnie uszkodzić. Szymon Mikusz i Sebastian Łatka w swojej pracy przygotowanej w ramach konkursu Nowy Sącz Nowe Technologie pokazują nam tajniki doboru właściwego systemu audio w pracy i w domu.

Zobacz też: Nowy Sącz Nowe Technologie: poznaj zwycięzców konkursu, którzy zmieniają świat

Praca, którą napisali Szymon Mikusz i Sebastian Łatka to bardzo analityczny opis autorskiego systemu akustycznego Cinema & Theatre Systems., z którym powinien zapoznać się każdy, kto chce lub musi w domu lub w pracy korzystać z multimediów a tym samym powinien zadbać, by dźwięk, który jest ich podstawą był komfortowy za zarazem bezpieczny dla naszych uszu i każdy akustyk, który odpowiada za oprawę dźwiękową w kinie czy teatrze.

Zobacz też: Czołg Arduino z miotaczem ognia. Oni sami go… wydrukowali

Wszyscy przecież nie raz odczuliśmy na własnej skórze, że obraz, nawet słabszy jakościowo, zawsze się jakoś wybroni, ale już słaby dźwięk skutecznie odbiera komfort odbioru. Ba, pewne częstotliwości niewłaściwie skonfigurowane mogą wręcz uszkodzić nasz słuch albo przyprawić o złe samopoczucie z bólami głowy na czele.

Co zatem kryje się pod nazwą Cinema & Theatre Systems.?

- Postanowiliśmy stworzyć kompaktowe i uniwersalne systemy audio dla kin, teatrów oraz innych obiektów przestrzeni publicznej PA. Duża waga do szczegółów, wysokiej jakości komponenty oraz nowoczesna technologia DSP (Digital Signal Processor) zapewnia linearyzację amplitudową oraz fazową. W procesorze DSP zostały zaimplementowane bloki zwrotnicy cyfrowej, 20 parametrycznego Equalizera, kompresora - dzięki, któremu można ustalić maksymalny poziom RMS na wyjściu, a tym samym zapewnić ochronę przed przesterowaniem oraz zabezpieczenie przetworników w zestawach głośnikowych.

Zobacz też: Zrób wiertarkę sam! To nie żart, tylko projekt: Nowy Sącz Nowe Technologie

- Kolejnym blokiem są bloki opóźnień pozwalając na opóźnienie sygnału audio do 200 ms co odpowiada 68 m odległości. Pozwala to na wyrównanie systemu strefowego względem widowni. Nasze systemy to przede wszystkim duża moc obliczeniowa DSP, dostępna dla inżyniera akustyki, zintegrowana w końcówce mocy. Inżynier akustyki nie musi sięgać po różne rozwiązania, ponieważ wszystkie są zawarte w jednym urządzeniu - końcówce mocy CTS1 – podkreśla Sebastian.

Jak ten system działa w praktyce? Zobaczcie prezentację. ([email protected])

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu