Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 18 kwietnia. Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goœcisławy
09/12/2020 - 12:00

Gra o Nowym Sączu! Zmierz się ze sprawdzianem Sebastiana Kochmańskiego

Sebastian Kochmański, na co dzień uczeń Katolickiej Szkoły Podstawowej pod opieką Dawida Madziara w ramach konkursu Nowy Sącz Nowe Technologie przygotował grę o Nowym Sączu. Praca tak ujęła jury, że została zakwalifikowana do trzeciego etapu rywalizacji.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Sądecka. Konkurs ma promować najzdolniejszą technicznie młodzież z naszego regionu. Sebastian Kochmański poszedł w swojej pracy krok dalej – nie dość, że wykazał się zdolnościami programistycznymi to wykorzystał je do promowania wiedzy o swoim rodzinnym mieście.

- Przedmiotem pracy jest wykonanie gry o Nowym Sączu w programie Scratch 2. Scratch to interpretowany wizualny język programowania. Zaprojektowany został przez Mitchela Resnicka (m.in. pomysłodawcę serii zabawek Lego Mindstorms i twórcę języka StarLogo), i jest rozwijany przez zespół pracujący w Lifelong Kindergarten Group w MIT Media Lab – opisuje swój projekt młody programista.

Zobacz też: Czołg Arduino z miotaczem ognia. Oni sami go… wydrukowali

- Scratch jest edukacyjnym językiem obiektowym, stworzonym jako środek do nauczania podstaw programowania komputerów oraz środowisko programistyczne służące do tworzenia i uruchamiania programów w tym języku.

- Scratch umożliwia tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier, muzyki. Programowanie odbywa się w sposób wizualny – elementy języka mają kształt puzzli, a poprzez przeciąganie mogą być układane w określonym porządku. W ten sposób tworzy się kod przypisany określonemu obiektowi. Obiekty mogą reagować na zdarzenia zewnętrzne. Wygląd postaci przypisanych do obiektów można wybierać z zasobnika, tworzyć lub importować z zewnątrz – obrazuje funkcjonalność gry.

Zobacz też: Nowy Sącz Nowe Technologie: poznaj zwycięzców konkursu, którzy zmieniają świat

- W wersji 2.0, oprócz udoskonaleń, dodano możliwość tworzenia procedur zwanych blokami (procedury jednak nie są typem pierwszoklasowym). Dostępna jest wersja działająca w przeglądarce internetowej w połączeniu z MIT i wersja działająca w trybie offline (Scratch 2 Offline Editor, wersja beta). Scratch 2.0 obsługuje zestaw operacji na plikach zdefiniowany w Extension Protocol, eksperymentalnym rozszerzeniu pozwalającym na komunikację Scratch’a z innymi programami. Rozszerzenie to pozwala także na komunikację z urządzeniami np. Lego Mindstorms lub Arduino – podkreśla z satysfakcją.

Gra składa się z czterech poziomów. Poziom pierwszy zawiera 15 pytań i wymaga znajomości historii miasta Nowego Sącza. Na poziomie  drugim należy wykazać się znajomością zabytków, jakie znajdują się w Nowym Sączu i odpowiedzieć na 15 pytań. Poziom trzeci zawiera 15 pytań dotyczących Zamku Królewskiego w Nowym Sączu. Na poziomie czwartym można zdobyć tytuł „Arcymistrza” odpowiadając na 5 pytań.

Jak gra działa w praktyce? Zobaczcie prezentację filmową projektu. ([email protected])

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu