Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
09/12/2020 - 18:00

Czujnik może kontrolować dystans społeczny! Skonstruował go chłopiec z Olszany

Oliwier Gierczyk uczeń Szkoły Podstawowej w Olszanie urzekł jury konkursu Nowy Sącz Nowe Technologie urządzeniem, które może być m.in. doskonałym narzędziem do walki z epidemią COVID-19 i może użytkownika ustrzec przed niepożądanymi gośćmi. Na czym polega jego działanie?

To jeden z tych pomysłów, które wyjątkowo namacalnie pokazują, jakimi zdolnościami technicznymi wykazują się uczestnicy konkursu Nowy Sącz Nowe Technologie organizowanego przez Fundację Sądecką.

Czujnik odległości HC-SR04 wraz z układem czasowym „ne555” pod tą dość skomplikowaną nazwą kryje się urządzenie, które - jak twierdzi konstruktor - może mieć zastosowanie zarówno podczas epidemii jako kontroler zachowania dystansu społecznego i sposób na nieproszonych gości, w pomieszczeniach wymagających nadzoru.

Zobacz też: Nowy Sącz Nowe Technologie: poznaj zwycięzców konkursu, którzy zmieniają świat

Z czego jest zbudowany?
- stabilizator napięcia: podaje napięcie 5v, wymagane do działania czujnika odległości. W przypadku tego modelu minimalne napięcie działania wynosi 7v, a maksymalne 25v.(Przy wyższych napięciach potrzebny jest również radiator odprowadzający ciepło)
- kondensator (100uf) Służy do filtrowania zakłóceń przy buzzerze spowodowanymi działaniem układu ne555 (bez niego pojawiają się niepożądane dźwięki)
- Ne555 - generuje on falę prostokątną o odpowiedniej częstotliwości odpowiedzialną za sterowanie czujnikiem odległości
- potencjometr - pozwala na niewielkie zmiany w czułości działania układu
- rezystor – jest on konieczny do działania układu ne555.
- czujnik odległości HC-SR04- Jest on odpowiedzialny za pomiar odległości przy pomocy fal dźwiękowych, jest odpowiedzialny za sterowanie buzzerem.

- Układ ten jest prosty, nie wymaga dodatkowych mikrokontrolerów, ani mikrokomputerów typu arduino. Zadaniem tego układu jest wykrywanie, w niewielkiej odległości, przeszkód znajdujących się w jego zasięgu. W tym wykonaniu jest on zasilany z baterii 9v. Można go również zasilić bezpośrednio z ładowarki usb, ale nie jest to mobilne rozwiązanie, w przypadku zasilania z usb należy pominąć również stabilizator napięcia - opisuje funkcjonalność urządzenia jego konstruktor.

Zobacz też: Zrób wiertarkę sam! To nie żart, tylko projekt: Nowy Sącz Nowe Technologie

Chłopak ma też pomysł na rozbudowę czujnika i wskazuje elementy, które mogłyby rozszerzyć jego funkcjonalność:
- dioda przełączająca - mogłaby się znaleźć przed stabilizatorem chroniąc układ przed odwrotnym podłączeniem baterii.
- przycisk do włączania
- dioda informująca o włączeniu układ.
- buzzer można by również zastąpić komparatorem napięcia wraz z tranzystorem aktywującym np. pasek led.

- Układ ten mógłby znaleźć wiele zastosowań, biorąc pod uwagę stosunkowo niską cenę wykonania takiego układu. Ciekawym zastosowaniem jest na przykład ostrzeżenie przed niespodziewanymi gośćmi w pokoju. W przeciwieństwie do często używanych czujników magnetycznych, ten układ pozwala na wykrycie o wiele wcześniej – zapewnia finalista konkursu.

- Jeśli chodzi o bardziej poważne zastosowania to urządzenie możemy wykorzystać, po zmodyfikowaniu o wyżej wspomniane elementy, na przykład do automatycznych dozowników płynów do dezynfekcji, zachowania dystansu społecznego - wydając dźwięk po zbliżeniu a po odpowiednim przeprojektowaniu, do bezdotykowego otwierania szafek - zaznacza na zakończenie prezentacji.

Opiekunem merytorycznym Oliwiera jest Monika Oleksy. A my zapraszamy Was do obejrzenia filmowej prezentacji wynalazku. ([email protected])

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego







Dziękujemy za przesłanie błędu