Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 21 października. Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza
28/09/2020 - 15:20

Współczesne mity o miłości

W naszej książce „mit” rozumiemy przede wszystkim jako rozpowszechnione fałszywe przekonanie.

Wstęp

Pragniemy obalić niektóre popularne, lecz fałszywe poglądy na temat miłości, które można nazwać współczesnymi mitami. Część z nich pochodzi z popkultury, inne są skutkami doświadczonych zranień. Istnieją takie, które wywodzą się ze starożytności lub są popularne przynajmniej od epoki romantyzmu. Niezależnie od pochodzenia, staraliśmy się wybrać najbardziej wpływowe, zarówno popularne i „szyte grubymi nićmi”, jak i te subtelniejsze, o których nie pisał nikt ze znanych nam autorów.

Ale ta książka to nie tylko dyskusja. Przekazujemy w niej ważne zasady dotyczące budowania relacji oraz solidną dawkę wiedzy psychologicznej. Nasz tekst zawiera też warstwę etyczną, odniesienia do duchowości oraz tych wartości, które pomagają tworzyć małżeństwo. Budowanie relacji w oparciu o fałszywe przekonania prowadzi do wielu błędów i cierpienia. Często jesteśmy tego świadkami w naszej pracy, a także wśród znajomych czy też bliskich nam osób. Stąd właśnie pomysł, aby wnieść wkład w „rozprawienie się” z takimi przekonaniami. Staraliśmy się argumentować w sposób wyważony i otwarty, unikać jednostronnych opinii i dostrzegać pozytywne strony w poglądach czy mitach, z którymi dyskutujemy.

Mamy nadzieję, że spełnienie tych założeń przynajmniej w części nam się udało.

Słowo „mi t”, którego w tekście często używamy, jest jednym z centralnych pojęć współczesnej kultury. Z powodu jego wieloznaczności musimy sprecyzować, że nie chodzi nam tu o pierwotne, etnologiczne znaczenie słowa „mit” jako starożytnej opowieści o bóstwach, powstaniu świata i człowieka. Choć do takiego także nawiązujemy.

W naszej książce „mit” rozumiemy przede wszystkim jako rozpowszechnione fałszywe przekonanie. Ale pojęcia tego używamy także w nowym, poszerzonym znaczeniu, stosowanym przez badaczy dzisiejszej kultury. Chodzi o formy myślenia mitycznego, kształtujące naszą współczesną świadomość oraz wizję świata. W tej książce koncentrujemy się na mitach dotyczących miłości, relacji oraz rozumienia kobiecości i męskości.

[…]

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski, "Kocham Cię! Współczesne mity o miłości", wydawnictwo W drodze, 2020

Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentówDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)