Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
30/09/2020 - 15:55

W naszym ziemskim świecie byty idealne nie istnieją

Sami wybieramy, kogo wpuścimy do naszego małego, dziwnego świata.

[...]. Nic jednak nie potwierdziło istnienia świata idei, a już Arystoteles, najwybitniejszy uczeń Platona, nie zgodził się w tym temacie ze swoim mistrzem. W naszym ziemskim świecie byty idealne nie istnieją. Dlatego poszukiwanie doskonałej miłości, partnera czy partnerki z góry skazane jest na porażkę.

Uzależnienie przebiegu swojego życia od znalezienia idealnej wartości lub idealnego człowieka to dramatyczna strata czasu i sił. Prawdopodobnie część z nas nie uniknie tego, że będzie posiadać w sobie mniej czy bardziej uświadomiony wzorzec partnera bądź partnerki, ale najważniejsze, aby nie dać się przez niego zdominować. To znaczy, nie pozwolić, aby wizja ideału powodowała niekończące się poszukiwanie, co wcześniej czy później musi doprowadzić do wycofywania się z kolejnych relacji. A przecież bardzo łatwo – po kilku nieudanych próbach – przyjąć sposób myślenia typu „ja to w ogóle się do związku nie nadaję”, co w ogromnej większości przypadków nie jest prawdą.

Idealnej dziewczyny poszukiwał także Will Hunting, główny bohater filmu Buntownik z wyboru2. Psychiatra Sean Maguire, który staje się mentorem Willa, rozumie, co znaczy prawdziwa miłość, i bynajmniej nie uważa swej zmarłej żony za ideał, ale za wspaniałą kobietę jego życia. Tłumaczy on Willowi w prosty, lecz genialny sposób fałsz jego sposobu myślenia.

Will: W zeszłym tygodniu byłem na randce.

Sean: Jak ci poszło?

Will: Dobrze.

Sean: Planujesz następne?

Will: Nie wiem.

Sean: Dlaczego?

Will: Nie zadzwoniłem…

Sean: Amator.

Will: Wiem, co robię. Nie martw się o mnie, wiem, co robię… Ale ta dziewczyna jest piękna, mądra, zabawna, inna niż te, z którymi się spotykałem.

Sean: Więc zadzwoń do niej, „Romeo”!

Will: Po co? Żeby się przekonać, że nie jest aż tak mądra, a raczej nudna? Ona jest tak cholernie doskonała, że nie chcę tego zepsuć.

Sean: Może ty jesteś teraz doskonały, może tego nie chcesz zepsuć?

To niezła filozofia! Możesz przeżyć całe swoje życie i tak naprawdę nigdy nikogo nie poznać. Moja żona popierdywała, kiedy się zdenerwowała. Miała mnóstwo cudownych słabości. […]

Sami wybieramy, kogo wpuścimy do naszego małego, dziwnego świata. Nie jesteś doskonały. I pozwól, że ci coś powiem. Dziewczyna, którą spotkałeś, też nie jest doskonała. Ważne jest tylko, czy do siebie pasujecie. Tylko o to chodzi, na tym polega bliskość. Jedyny sposób, żeby się tego dowiedzieć, to spróbować…(3)

Piotr Klimski, Wojciech Sulimierski, "Kocham Cię! Współczesne mity o miłości", wydawnictwo W drodze, 2020

Dziękujemy wydawnictwu W drodze za udostępnienie wybranych fragmentów

W cytowanych fragmentach nie uwzględniono przypisówDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)