Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
22/10/2020 - 15:50

W młodości Witold marzył o karierze artystycznej

Niespodziewanie dla samego siebie Witold został liderem lokalnej społeczności.

Rozdział:  Napaść na Polskę

W młodości Witold marzył o karierze artystycznej. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Wileńskiego, ale porzucił naukę w burzliwych latach po I wojnie światowej. W 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. Na gruzach imperiów rosyjskiego, niemieckiego i austro-węgierskiego powstało nowe państwo, które jednak niemal natychmiast zostało zaatakowane przez Rosję Sowiecką. Witold walczył z bolszewikami jako dowódca oddziału złożonego z harcerzy między innymi na ulicach Wilna, gdzie przeszedł prawdziwy chrzest bojowy. […] W owych euforycznych latach po zwycięstwie nad Rosją nie czuł jakoś potrzeby powrotu do malowania, ale i nie potrafił skupić się na niczym innym. Przez pewien czas pracował na urzędniczym stanowisku w magazynie zaopatrzenia wojskowego i udzielał się w związku rolniczym. Wdał się też w burzliwy romans, lecz wybranka serca Witolda nie odwzajemniała jego uczuć. W 1924 roku jego ojciec poważnie zachorował.

Witold wspominał, że właściwie z ulgą przyjął to, że los zadecydował za niego: przejął zarządzanie podupadłą siedzibą rodu, tj. Sukurczami, z rozpadającym się dworem, zarośniętymi sadami i dwustoma pięćdziesięcioma hektarami pól (6).

Niespodziewanie dla samego siebie Witold został liderem lokalnej społeczności. Chłopi z pobliskiej Krupy pracowali na jego polach i chętnie przyjmowali wskazówki dotyczące gospodarowania. Założył spółdzielnię mleczarską, dzięki której zapewniał mieszkańcom wioski lepsze ceny skupu produktów. Po sprzedaży dużej części majątku zdobył fundusze na zakup rasowej klaczy arabskiej. Wtedy założył oddział rezerwy kawalerii.

[…]

Witold Pilecki był człowiekiem swoich czasów i zajmował taką, a nie inną pozycję na drabinie społecznej. Prawdopodobnie traktował okolicznych chłopów polskich i białoruskich jak surowy ojciec i podzielał część z popularnych i dominujących w tamtych czasach poglądów antysemickich. Co najważniejsze jednak, jego poglądy i poczucie patriotyzmu obejmowało wszelkie grupy społeczne, które opowiadały się po stronie polskości, niezależnie od pochodzenia etnicznego. Uważał, że w trudnych czasach trzeba zachować jedność w obliczu zagrożenia nazizmem (9).


Jack Fairweather „Ochotnik. Prawdziwa historia tajnej misji Witolda Pileckiego”, przekład Arkadiusz Romanek, Instytut Pileckiego, Znak Horyzont, Kraków 2020
Dziękujemy wydawnictwu Znak Horyzont za udostępnienie cytowanych fragmentów.

W cytowanych fragmentach nie uwzględniono przypisów







Dziękujemy za przesłanie błędu