Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/12/2020 - 15:50

"Pomodlę się serdecznie za nią; może na jej miejscu byłabym jeszcze gorsza…"

Skoro wdzięczność jest tak fundamentalną postawą, od której zależy nasz obecny i wieczny los, to dlaczego tak łatwo o niej zapominamy?

[...]

Wdzięczność – najlepsza ochrona przed grzechem

W każdym położeniu dziękujcie (1 Tes 5,18).

„Gdyby wszyscy odrodzeni przez chrzest mieli wdzięczność względem Boga (…), nie byłoby potrzeby ustanawiania innego niż sam chrzest sakramentu dla odpuszczania grzechów” – stwierdza Sobór Trydencki, wyjaśniając, dlaczego Bóg w swoim miłosierdziu dał nam sakrament pojednania. Nie pierwszy raz ze zdumieniem odkrywam, że to wdzięczność, a nie dobre uczynki, jest najlepszą ochroną przed grzechem i niezawodnym paliwem wszelkiej cnoty. […]

Nie łudźmy się, w historii ludzie nigdy nie przeżywali złotego wieku wdzięczności. Globalnie zawsze mieliśmy z tym kłopot. Co najwyżej można mówić o jej iskrach, a czasem być może i ogniskach, rozsianych po ziemi dzięki mniej lub bardziej znanym świętym. Ludzie przemienieni przez wdzięczność na którymś etapie życia nie mieli już wątpliwości, że bez Boga są niczym. Zanim jednak do tego doszło, stoczyli niejedną walkę z bożkiem pychy.

Kiedy św. Teresa z Lisieux pisała do swojej siostry Celiny, która żaliła się, że ma kłopot z popijającą służącą, nie przejawia w sobie cienia wyższości wobec biednej kobiety, lecz obiecuje z właściwą sobie pokorą: „Pomodlę się serdecznie za nią; może na jej miejscu byłabym jeszcze gorsza… (…) Może ona byłaby już wielką świętą, gdyby otrzymała połowę tych łask, jakimi Pan Bóg obdarzył mnie tak hojnie” (List 147).

Skoro wdzięczność jest tak fundamentalną postawą, od której zależy nasz obecny i wieczny los, to dlaczego tak łatwo o niej zapominamy? Ta skłonność dziwi, tym bardziej że bycie wdzięcznym należy raczej do szczególnie przyjemnych aktywności, jeśli oczywiście wejdzie nam w krew, stając się naszą drugą naturą. I czy istnieje jakiś związek tej trudności z milczeniem lub jego brakiem? [...]

Dariusz Piórkowski SJ, Modlitwa, Poradnik dla tych, którzy (nie) lubią się modlić, Wydawnictwo WAM, 2020

Dziękujemy Wydawnictwu WAM za udostępnienie cytowanych fragmentów







Dziękujemy za przesłanie błędu