Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
20/07/2020 - 15:40

Janusz L. Wiśniewski "Nazwijmy to miłość"

W najnowszej książce Janusza Leona Wiśniewskiego znalazły się jednak nie tylko chwytające za serce opowiadania, ale również rozważania, w których autor precyzyjnie i frapująco pisze na przykład o dziedziczności inteligencji, narcyzmie, biochemii miłości, historii botoksu, medytacji czy pandemii samotności.

Janusz Leon Wiśniewski – pisarz, naukowiec, kolekcjoner ludzkich historii, znawca najdelikatniejszych zakamarków ludzkiej duszy. Czytając "Nazwijmy to miłość", poznajemy kolejne opowieści i bohaterów – kobiety i mężczyzn w różnym wieku i kondycji, o różnym wykształceniu, preferencjach seksualnych czy statusie majątkowym – i przekonujemy się, że wszyscy, świadomie i szczerze lub też okłamując siebie i tkwiąc w toksycznych schematach, na każdym etapie życia szukają tylko jednego: odrobiny szczęścia.

Tytułowe opowiadanie "Nazwijmy to miłość" to mroczna i kontrowersyjna opowieść o zakazanej namiętności sprzecznej z wszelkimi normami społecznymi. W kolejnych historiach autor pokazuje, jak pojemnym słowem jest miłość – jak to, co nią nazywamy, wymyka próbom ścisłego zdefiniowania. Ta pozornie piękna i spełniona ma niekiedy swoje mroczne drugie dno, z kolei ta społecznie potępiana – bywa otwarta na serdeczność, czułość i głębię.

(…)

Miłość molekularna jest…

Kolejny raz okazuje się, że umysł, ze swoją inteligencją, z której człowiek jest tak dumny, nie jest miejscem, w którym zaczyna się miłość. Poszukiwania, i to przy wydatnej pomocy bardzo modnej ostatnio sztucznej inteligencji, jakiegokolwiek racjonalizmu w podejmowaniu wyboru o zakochaniu się w tej, a nie innej osobie zakończyły się fiaskiem. Relacja z przebiegu tych poszukiwań ukazała się w sierpniu 2017 roku w interesującym artykule opublikowanym na łamach naukowego czasopisma „Psychological Science”. Doktor Samantha Joel, pracująca na wydziale psychologii amerykańskiego uniwersytetu w Salt Lake City, starannie zebrała dane dotyczące psychologicznych profili reprezentatywnej grupy kobiet i mężczyzn. Interesowały ją wszystkie informacje dotyczące osobowości w kontekście preferencji przy wyborze partnerki lub partnera. Od cech wyglądu zewnętrznego przez przekonania światopoglądowe aż do atrybutów określających oczekiwany temperament łącznie z seksualnym. Na liście tych preferencji znalazło się ponad sto osiemdziesiąt różnych cech. Zebrane dane analizował specjalny algorytm wykorzystujący metody sztucznej inteligencji. Celem doktor Joel było przepowiedzenie, która z par chciałaby spotkać się kolejny raz po zorganizowanym czterominutowym pierwszym kontakcie. Okazało się, że wyrafinowany algorytm całkowicie zawiódł. Nie potrafił niczego poprawnie przewidzieć. Reguła dobierania się w pary na zasadzie podobieństwa, tak chętnie reklamowana na współczesnych portalach randkowych, zawodzi. Ludzie zakochują się w sobie z innych niż racjonalne powodów. (…)

Janusz L. Wiśniewski "Nazwijmy to miłość", Wydawnictwo Literackie 2020







Dziękujemy za przesłanie błędu