Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/11/2020 - 16:05

Dzielna góralka nie traciła czasu na przekonywanie innych o swojej wartości

Pierwsza pilotka myśliwca w Polsce stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń latających kobiet.

Fragmet rozdziału: HALKA - GÓRALKA ZA STERAMI MYŚLIWCA

Kraków – nowe miejsce, nowy samolot

Dwa lata później [1966] cała rodzina przeniosła się do Krakowa. Halina z mężem dostali przydziały w 13 Pułku Lotnictwa Transportowego na Balicach. Hala zaczęła latać na maszynie, która zastąpiła Li-2, dużym pasażersko-transportowym Ile-14. [...] Przez większość dni pracy Ił-14, a w składzie jego załogi Hala, wykonywał misje w całym kraju i poza granicami. [...]

W każdym miejscu, w którym pracowała, wspominano z podziwem jej umiejętności i energię. Wyróżniana za odwagę i zaangażowanie w pracę (odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski) awansowała aż do stopnia podpułkownika. Nie dziwi takie podejście do pracy, jeśli weźmiemy pod uwagę, że Hala kochała latanie. Od czasu, gdy jako mała dziewczynka urodzona ledwie dekadę po tym, jak kobiety uzyskały w Polsce prawa wyborcze, wymarzyła sobie na przekór otaczającej rzeczywistości zawód pilota, przeszła długą drogę. Pierwsza pilotka myśliwca w Polsce stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń latających kobiet.

Pożegnanie ze skrzydłami

Pożegnalny lot wykonała 18 grudnia 1979 roku i był to jeden z najtrudniejszych dni w jej życiu. Do Krakowa przylecieli koledzy z innych jednostek, w tym oczywiście skrzydlata przyjaciółka Zosia Dziewiszek-Andrychowska, która w stopniu pułkownika lotnictwa zdjęła mundur w tym samym roku.
Obie równo 30 lat służyły w wojskowym lotnictwie. [...]

Ze szczególnym upodobaniem okazywała wsparcie dziewczynom ponownie przyjętym na dęblińską uczelnię po 2000 roku. Wiedziała, jakie trudności na nie czekają, ale zdawała sobie też sprawę z tego, że da im to satysfakcję, jaką trudno zdobyć poza lotnictwem. Zostawiła im spisane wskazówki i refleksje.
Kobieta, chcąc udowodnić, że może wykonywać zawód zastrzeżony tradycyjnie dla mężczyzn, chcąc zdobyć pozycję społeczną w typowo męskim gronie, musi dawać z siebie dwa razy tyle, co mężczyźni, robić więcej, lepiej, dokładniej, a dopiero wtedy zasłuży na przekonanie, że… jest taka jak oni.
I choć ta myśl ma w sobie nutę goryczy, Hala wspominała całe swoje życie z wielką satysfakcją, twierdząc, że zmieniłaby w nim tylko jedno – żeby nikt nie kazał jej nigdy odchodzić z latania.

Bronisława Halina Kamińska-Dudek zmarła 11 lutego 2018 roku w Krakowie. Dzielna góralka nie traciła w życiu czasu na przekonywanie innych o swojej wartości. Ona po prostu robiła swoje i wkładała w to całe serce. Od czasu, gdy małą dziewczynkę na brzegu beskidzkiego strumienia zainspirowały strofy wiersza dla dzieci, minęło ponad 80 lat. Dziewczynka spełniła swoje marzenie.

Anna Rudnicka-Litwinek, „Dziewczyny na skrzydłach. Polskie lotniczki, które zdobyły niebo”, Znak Horyzont, Kraków 2020







Dziękujemy za przesłanie błędu