Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 6 lipca. Imieniny: Dominiki, Jaropełka, Łucji
17/02/2020 - 18:40

Dobra książka: Powrót na Sądecczyznę, Antoni Kroh (1)

(..) Książka pomyślana jest dla wszystkich Sądeczan i sądeczan. Bo według słownika ortograficznego Sądeczanin to mieszkaniec Sądecczyzny, zaś sądeczanin – mieszkaniec Nowego lub Starego Sącza. Jednych od drugich rzecz jasna oddzielić się nie da. W dodatku czcigodni naukowcy, jak to bywa, pominęli trzeci rodzaj Sądeczan, kto wie czy nie najliczniejszy – ludzi wywodzących się z Sądecczyzny albo w inny sposób emocjonalnie bądź zawodowo związanych z regionem, lecz rozrzuconych po świecie.

(...). W naszym bloku jest czterdzieści kilka mieszkań. W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych kręciło się tu mnóstwo dzieci. Dorosły, powyjeżdżały, a my rodzice i dziadkowie, rozmawiając w windzie, przerzucamy się informacjami: Kraków, Warszawa, Francja, Szwecja, Włochy, Niemcy, Londyn, Australia….Lecz dzieciństwa nie da się wyrwać z serca. Może wiec ta książka ich ucieszy, zainteresuje i wzruszy, gdziekolwiek się znaleźli. A może będzie pomocna, gdy ich dzieci czy wnuki zaczną kiedyś wypytywać o rodzinne strony starych.

Proponujemy ją także obecnym uczniom szkół podstawowych i średnich. Krajoznawcom, pracownikom administracji, publicystom, sąsiadom z okolicznych regionów i ze Słowacji.

Wszystkim, którzy chcą dowiedzieć się o Sądecczyźnie rzeczy ciekawych i ważnych. (…)

Wprowadzenie, str 7

Powrót na Sądecczyznę, Antoni Kroh, Wydanie I, Nowy Sącz 2019

Wybór fragmentów: MBDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)