Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
27/03/2020 - 09:30

Ks. Piotr Pawlukiewicz, Sakramenty źródłem szczególnych łask (5)

Książka Katechizm poręczny ma formę dialogu. Jej kanwę stanowi zapis wybranych archiwalnych odcinków audycji radiowej, w której ks. Piotr Pawlukiewicz odpowiada na listy radiosłuchaczy.

Sakramenty źródłem szczególnych łask.
Od dnia mojego nawrócenia Pan Bóg dokonał wielu cudów w moim sercu. Takim cudem było moje przystąpienie do sakramentu bierzmowania. To jeden z najpiękniejszych dni i jedno z najpiękniejszych przeżyć w moim życiu. Chciałbym się dowiedzieć, jakie znaczenie ma przyjęcie tego sakramentu dla zbawienia, bądź ewentualnie jego brak u ludzi, dla których nie przedstawia żadnej wartości. Wiem, że są tacy ludzie i moje pytanie wypływa z troski o nich właśnie.

Otóż Pan Bóg każdemu człowiekowi daje specjalną łaskę sakramentu, niekiedy stawiając go najpierw w jakiejś trudnej sytuacji życiowej. Na początku daje łaskę chrztu, żebyśmy dzielnie szli przez życie. Proszę zwrócić uwagę, w rycie chrztu jest moment namaszczenia olejem, jak zapaśników przed walką. Pan Bóg wie, że człowiek będzie się zmagać ze złem, z diabłem, ze słabością przez całe żcyie i już na początku daje nam chrzest. Potem przychodzą różne „specjalizacje”. Dwoje ludzi się kocha, chcą założyć rodzinę, dostają sakrament małżeństwa. Ktoś, kto ma powołanie, by głosić Ewangelię i budować Królestwo Boże, dostaje sakrament kapłaństwa. Ktoś, kto jest chory, na czas choroby, cierpienia dostaje sakrament namaszczenia chorych. Grzesznik, który znalazł się w oddaleniu od Boga, dostaje na tę swoją trudną sytuację, dla ratunku sakrament pojednania. Natomiast sakrament bierzmowania w normalnej sytuacji dostaje młody człowiek, gdy wchodzi w dorosłe życie. Wtedy bowiem zaczyna się mierzyć z nowymi problemami. Jeszcze pięć lat wcześniej problemem było, czy wyciągnąć mamie cukierka z kredensu, czy postrzelać z procy z chłopakami itp. A gdy ma szesnaście, siedemnaście lat, to problemem jest: współżyć czy nie współżyć, brać narkotyki czy nie brać? Dochodzi też kwestia świadczenia wiary. Jest to trudne i na ten trudny czas dorosłego chrześcijańskiego życia człowiek dostaje sakrament bierzmowania. Oczywiście zaznaczam, że to nie jest magia. Można dostać sakrament i z niego nie skorzystać, jeśli nie ma współpracy, modlitwy, własnej osobistej pracy duchowej.                                                                                

Ks. Piotr Pawlukiewicz, Katechizm Poręczny 1, Sakramenty źródłem szczególnych łask, str. 145-146, Wydawnictwo Sióstr Loretanek







Dziękujemy za przesłanie błędu