Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
12/01/2020 - 09:30

Dobra książka: Filip Springer ”Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz" (7)

Filip Springer wyrusza na Północ, żeby znaleźć miejsce, które odcisnęło piętno na kolejnych pokoleniach Skandynawów.

(...). Być może o tym nie wiesz, ale hasztag #fuckjante jest niezwykle popularny na Instagramie. Oglądam czasem te zdjęcia, czekając na lotnisku Kastrup. Ludzie robią sobie selfie, głównie na siłowniach albo imprezach. Że niby tak się wyzwalają spod presji społecznej. Chcieliby! Ale przy okazji przeglądam na Instagramie. Trafiłem na historię Anji Andersen. Wcześniej o niej nie słyszałem, niezbyt interesuję się sportem, a już na pewno nie piłką ręczną. Ale Anja Andersen z napisem FUCK JANTELOVEN na koszulkach i trenerskimi mowami motywacyjnymi to było coś. Może to wtedy zacząłem rozumieć. A może później, kiedy profesor Steen Andersen podsunął mi tekst Carstena Levisena. Tak czy inaczej, w końcu zaczęło mi się to wszystko składać w spójną całość.

Levisen zamiast badać, co prawo Jante pierwotnie znaczyło u Sandemosego, postanowił zająć się tym, jak się je rozumie dzisiaj.

A właściwie tym, jak się nie rozumie.

Nie będę Ci streszczał całego tekstu. Dość powiedzieć, że zdaniem Levisena prawo Jante to zapis pewnego sposobu myślenia, stworzony po to, żeby ten sposób myślenia zanegować. Tak, wtedy  załapałem. Prawo Jante powstało, by podważyć samo siebie. To nie jest tylko opis ”ciemnego oblicza społeczności”, ale raczej sposób, w jaki społeczność próbuje sobie poradzić z ciemnością. Levisen tropi wszelkie ślady prawa Jante. Dziś pojawia się ono zawsze w kontekście, krytyki – nie bądź taki z Jante, dość prawa Jante, skończymy z  Jante, nie  dajmy się wpędzić do Jante. Zawsze jest czymś, od czego należy się odżegnać. Kiedy mamy z tyłu głowy prawo Jante, łatwiej nam się skonfrontować z próbami ograniczenia naszego rozwoju i naszej indywidualności i szybciej możemy się im przeciwstawić. (...).

Filip Springer, ”Dwunaste: Nie myśl, że uciekniesz”, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019
Wybór fragmentów: Aneta Urban, Biblioteka Publiczna w Starym Sączu, filia w Barcicach







Dziękujemy za przesłanie błędu