Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
17/03/2020 - 16:40

Dobra książka: "Danuta Szaflarska - jej czas" - fragment czwarty

Podobno jak na aktorkę miała zbyt małe oczy. Radziła sobie, trzymając je zawsze szeroko otwarte, nie tylko przed kamerą. Wszak jej świat zmieniał się w szalonym tempie.

(...). Gimnazjum klasyczne nazywano z powodu koloru elewacji „budą czerwoną”, a matematyczno-przyrodnicze – „budą popielatą”. Między nimi, jak i między płciami (szkoły, rzecz jasna, nie były koedukacyjne) przebiegały linie młodzieńczych podziałów znaczone krojami i barwami mundurków oraz kręgiem znajomości (…).

Życie, jak wspominała Danuta, wtłoczone było w ramy sztywnej dyscypliny: za spacer z chłopcem po ulicy groziło wyrzucenie ze szkoły; za przekrzywiony beret – bura u dyrektora. Po jednej z nich zaczęła nosić beret prosto, ale w taki sposób, że komicznie odstawały jej uszy. Dyrekcja jednak machnęła na to ręką. Jeśli do kina, to tylko na filmy zatwierdzone przez szkołę. (…).

Pruderyjne zakazy traciły moc jedynie podczas zajęć sportowych, na ślizgawce na Wólkach. Tam można było dokazywać z chłopcami do woli. – Holendrowałyśmy więc, odmrażając sobie ręce i nogi, byle tylko pobyć z kolegami – wspominała Danuta.

Na nartach z kolei jeżdżono w Bielowicach; a latem zażywano kąpieli i przejażdżek na kajakach w Kamienicy i Dunajcu. (…).

Były i bale, może nie na miarę wiedeńskiego balu debiutantów, ale jednak bale. Witold Rowicki, sławny później dyrygent, o rok tylko starszy od Danusi, przezywaną był w dzieciństwie „Gałką”; Rowicki to pseudonim, właściwe nazwisko muzyka brzmiało Kałka. Prowadził w żeńskim gimnazjum zespół mandolinistów i słynął na sądeckich parkietach jako doskonały tancerz. Tańczyła Danusia, tańczyły koleżanki z gimnazjum, Cesia Kocerba i Danusia Borowczyk, z którymi połączy je potem wieloletnia przyjaźń. Później przez lata Danuta kontynuowała z Rowickim znajomość w Warszawie.

Gabriel Michalik, „Danuta Szaflarska – jej czas”, wydawnictwo Agora, 2018Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)