Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
24/02/2021 - 12:10

Choroba dotyczy nas wszystkich

Częścią naszej choroby jest to, że w naszym kraju w żadnym obszarze życia, a nawet śmierci nie traktujemy poważnie postulatu, że „wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”.

Fragment rozdziału Opieka zdrowotna jest prawem człowieka

[...] Po tym, jak wypisano mnie ze szpitala w New Haven, koledzy z pracy wyrażali zdumienie, że nie wykorzystaliśmy z żoną kontaktów w ustosunkowanych kręgach, aby zapewnić mi jak najlepszą opiekę na oddziale ratunkowym. Nawet nie przyszło nam to do głowy. Jeżeli system działa w ten sposób, to zły znak. Jeżeli część Amerykanów zyskuje dostęp do opieki zdrowotnej dzięki bogactwu lub koneksjom, mają powody do zadowolenia, gdyż mogą korzystać z czegoś, co nie jest dane innym. Takie uczucie zmienia naszą ludzką troskę o zdrowie w dyskretną, lecz głęboką nierówność, która podważa fundamenty demokracji. W sytuacji, gdy każdy może otrzymać godną opiekę minimalnym kosztem, jak ma to miejsce w prawie całym rozwiniętym świecie, łatwiej jest postrzegać współobywateli jako równych sobie (6).

Częścią naszej choroby jest to, że w naszym kraju w żadnym obszarze życia, a nawet śmierci nie traktujemy poważnie postulatu, że „wszyscy ludzie zostali stworzeni równymi”. Gdyby opieka zdrowotna była dostępna dla wszystkich, bylibyśmy zdrowsi nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Życie byłoby mniej niespokojne i samotne, gdyż nie mielibyśmy poczucia, że nasze przetrwanie zależy od względnej pozycji ekonomicznej oraz społecznej. Bylibyśmy nieporównanie bardziej wolni.

Zdrowie jest tak istotne dla naszej egzystencji, że pewność uzyskania dobrej opieki jest ważną częścią wolności. Jeżeli każdy może założyć, że w razie potrzeby będzie leczony, jest wtedy w stanie skoncentrować swoją uwagę i zasoby na innych sprawach, dokonywać swobodniejszych wyborów oraz dążyć do osiągnięcia większego szczęścia. Jeżeli zaś ludzie uważają, że system preferuje pewne grupy, to objęci opieką zaczynają czerpać przyjemność z cierpienia tych, których wyłączono poza nawias. Opieka zdrowotna uznawana za przywilej, a nie prawo, demoralizuje beneficjentów, zabijając zarazem tych, którym jej się odmawia. Wszyscy zostają wciągnięci w tryby sadystycznego systemu, który zaczyna się wydawać naturalny. Zamiast dążyć do szczęścia jako jednostki, tworzymy kolektyw bólu.

Tak więc choroba dotyczy nas wszystkich. […]

Timothy Snyder, Amerykańska choroba. Szpitalne zapiski o wolności, przekład: Bartłomiej Pietrzyk, Znak Horyzont 2021

Dziękujemy Wydawnictwu Znak za udostępnienie cytowanych fragmentów

W powyższych fragmentach nie uwzględniono przypisów

Timothy Snyder  – amerykański historyk, profesor Uniwersytetu Yale. Specjalizuje się w zakresie historii nowożytnego nacjonalizmu oraz dziejów Europy Środkowej i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze i Uniwersytetem Harvarda. 







Dziękujemy za przesłanie błędu