Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/02/2021 - 15:50

Chętnie otacza się kotami, nawet jeśli nie ma złudzeń co do wzajemnych uczuć

„Kotom, w odróżnieniu od psów, obce jest uczucie silnej, niezmąconej sympatii do człowieka”.

Bodaj żaden z niemieckich pisarzy nie żył tak długo jak on – niemal sto trzy lata. Bodaj żaden z niemieckich pisarzy nie wywołał w ciągu swojego życia tylu kontrowersji; w równym stopniu wśród lewicy, jak i prawicy. I bodaj żaden z niemieckich pisarzy nie popadł w tak głębokie zapomnienie; jego twórczość zna jedynie garstka wtajemniczonych.

Ernst Jünger – żołnierz, zoolog, literat, urodzony na terenie Rzeszy, zmarły w zjednoczonych Niemczech. Doświadczył wszystkiego, czego można było doświadczyć w tym chaotycznym, zagmatwanym, niepojętym dwudziestym stuleciu. I równie mocno jak epoka, w której przyszło mu żyć, się zmieniał – przeszedł od apologii wojny obecnej w tekście W stalowych burzach (1920) poprzez zdecydowany opór przeciwko Hitlerowi w Na marmurowych skałach (1939) po pytania o egzystencję człowieka w czasach współczesnych w Der Waldgang (Leśna przechadzka, 1951) oraz nadzieję na świat cieszący się pokojem w Der Weltstaat (Państwo świata, 1960). […]

W wieku stu lat zakończył ostatecznie karierę pisarską […] Nadal wszakże zajmował się pieczołowicie swoją słynną kolekcją owadów, które zaczął gromadzić jeszcze w dzieciństwie. Liczyła około trzydziestu tysięcy okazów, wzbudzając respekt wśród entomologów na całym świecie. […]

Dla takiego człowieka chrząszcze mogą stanowić stosowny obiekt obserwacji, niemniej lepszym towarzyszem życia będzie inne zwierzę – kot. Jünger doskonale o tym wie: „Bliskość kota – pisze – jest dobra dla ludzi o spokojnej, rozważnej naturze obserwatora. Dla człowieka o uzdolnieniach artystycznych kot będzie lepszym towarzyszem niż pies. Nie zakłóca on bowiem jego myśli, marzeń, fantazji.”

Sam Jünger chętnie otacza się kotami, nawet jeśli nie ma złudzeń co do wzajemnych uczuć: „Kotom, w odróżnieniu od psów, obce jest uczucie silnej, niezmąconej sympatii do człowieka”. Kot nie towarzyszy ludziom podczas polowań i innych przygód, nie wdaje się z nimi w symbiozę zażyłego współżycia.

„Kot jest zwierzęciem ogniska nie tyle biwakowego, co domowego. W jego przypadku wspólnotę tworzy nie tyle styl życia człowieka, ile raczej miejsce jego zamieszkania. To, co ich łączy, to wspólny dom”. Jünger posługuje się przy tym zaczerpniętym z nauk biologicznych pojęciem neutralizmu, oznaczającym współżycie rozmaitych gatunków w obrębie jednego miejsca zamieszkania, bez szkody czy pożytku dla któregokolwiek z nich.

Sławne koty i ich ludzie, Heike Reinecke, Andreas Schlieper, przekład: Dariusz Guzik; Znak Horyzont, Kraków 2021
Rozdziały dotyczące postaci pochodzących z Polski: Michał Korda


W cytowanych fragmentach nie uwzględniono przypisów







Dziękujemy za przesłanie błędu