Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 24 kwietnia. Imieniny: Bony, Horacji, Jerzego
06/03/2021 - 15:25

Bo życie warte jest życia

[…] Jezus – że tak powiem – lubił zjeść. Choć brzmi to może banalnie, jest prawdą. W Ewangelii często spotykamy Go przy stole: chodził na wesela, biesiadował, przyjmował zaproszenia. Było to nawet powodem zgorszenia.

Bo życie warte jest życia

XIII niedziela zwykła

[…] Jezus – że tak powiem – lubił zjeść. Choć brzmi to może banalnie, jest prawdą. W Ewangelii często spotykamy Go przy stole: chodził na wesela, biesiadował, przyjmował zaproszenia. Było to nawet powodem zgorszenia. Faryzeusze pytali się Jego uczniów: „Dlaczego wasz Nauczyciel jada wspólnie z celnikami i grzesznikami?” (Mt 9,11). Po zmartwychwstaniu Jezus zapytał ich, czy nie mają czegoś do zjedzenia (zob. J 21,5). Jak wiemy, zatroszczył się o wino dla gości weselnych, kazał nakarmić głodne tłumy, a nawet pomagał w połowie ryb. Na głód człowieka nie odpowiadał modlitwą, ale konkretnym dobrem. To bardzo ważne w kontekście tej Ewangelii.

Troska nadprzyrodzona musi iść z troską doczesną, a nadprzyrodzone wsparcie – z konkretną pomocą. Modląc się nad chorym o jego uzdrowienie, dobrze jest pamiętać, by ktoś zrobił mu zakupy. Nie chcę jednak, by brzmiało to jak kolejne kazanie o Caritasie, o potrzebie pomagania biednym albo może nawet uchodźcom, których de facto w naszym kraju prawie nie ma.

Ewangelia o wskrzeszeniu córki Jaira mówi o wartości życia. Czy na prośbę o wskrzeszenie Jezus nie mógł odpowiedzieć pytaniem: „Po co ją wskrzeszać, skoro dziewczynka żyje już w lepszym świecie, w wieczności?” Przecież – mówiąc brutalnie – wszyscy wskrzeszeni przez Jezusa i tak kiedyś ostatecznie zapadną w sen śmierci. A jednak wskrzesił córkę Jaira, przywrócił życie synowi wdowy z Nain, swojego przyjaciela Łazarza po trzech dniach wywołał z grobu. Na jak długo? Dlaczego? Czy warto było? Warto. Bo życie warte jest życia. A Jezus przeszedł przez to życie nie tylko cierpiąc, ale także się nim ciesząc oraz pomagając innym, by tym życiem także cieszyć się mogli. Czy nie czytamy w Księdze Mądrości, że Bóg „stworzył […] wszystko po to, aby było” (Mdr 1,14)?

1 lipca 2018

Ks. Andrzej Draguła, Plaża zbawionych. Kazania na czasie, Wydawnictwo WAM, Kraków 2021
Dziękujemy Wydawnictwu WAM za udostępnienie cytowanych fragmentów

Andrzej Draguła, ur. 1966 r. Ksiądz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, dr hab. teologii, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownik Katedry Teologii Praktycznej w Instytucie Nauk Teologicznych US, członek Komitetu Nauk Teologicznych Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2018–2020 oraz 2020–2023, wykładowca na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu oraz w Akademii Katolickiej w Warszawie.







Dziękujemy za przesłanie błędu