Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 16 lipca. Imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli
01/02/2016 - 21:20

Kościół tarnowski podziękował za bł. o.Zbigniewa Strzałkowskiego

1 lutego, diecezja tarnowska podziękowała za beatyfikację męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z podtarnowskiej Zawady bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Podczas uroczystości w katedrze, prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz przekazał parafii relikwie bł. o. Zbigniewa.

Relikwie o. StrzałkowskiegoUfam, że obecność Jego relikwii w Tarnowie we wspólnocie tutejszego Kościoła przyniesie obfite owoce w życiu duchowym diecezjan. Niech moc wiary bł. o Zbigniewa, jasny płomień Jego miłości, pokój, który niósł aż do męczeństwa będą w sercach wszystkich wielbiących Boga za Jego przyczyną – powiedział prowincjał o. Jarosław Zachariasz.

Za relikwie podziękował biskup tarnowski Andrzej Jeż. Przyjmujemy ten wielki dar z wdzięcznością całując relikwie naszego męczennika, bł. Zbigniewa niejako składamy pocałunek na całym Jego życiu i męczeńskiej śmierci, składamy pocałunek na świętości Boga, która w nim zamieszkała. Radujemy się z faktu, że powrócił do nas, ochrzczony tutaj w katedrze wraca w relikwiach, będąc dla nas patronem czuwając nad naszą diecezją, miastem, nad swoją parafią. Głęboko wierzymy, że za Jego wstawiennictwem będziemy tutaj wypraszać wiele łask, przede wszystkim łaskę świętości – dodał Biskup Tarnowski.

Diecezjalne dziękczynienie za wyniesienie na ołtarze rodaka wpisało się w obchody Dnia Życia Konsekrowanego, stąd na uroczystości zgromadzili się przedstawiciele różnych zgromadzeń, w tym ojcowie franciszkanie z Krakowa razem z klerykami. Po nieszporach rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Jeża. Na początku, proboszcz katedry ks. Adam Nita powitał uczestników, a szczególnie rodzinę bł. o. Zbigniewa i podziękował jej za dar błogosławionego, za Jego świadectwo wiary i wierność Chrystusowi. W kazaniu prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz mówił, że przygotowując się do beatyfikacji stawiano wiele pytań m.in. jakie znaczenie ma śmierć męczenników, ale jak dodał dziś żadne z postawionych wtedy pytań nie było najważniejsze. Kluczem do zrozumienia świętego jest pytanie nie o niego samego, ale pytanie o Boga, w którego wierzył - podkreślił ojciec prowincjał.

Najważniejsze jest pytanie o Chrystusa. Kim jesteś Panie? Kim w życiu błogosławionego Zbigniewa był Bóg, Kim jest dla mnie?- dodał.

O. Jarosław Zachariasz mówił, że Bóg, który do nas przemawia przez męczeństwo bł. o. Zbigniewa i Michała jest Bogiem, który chce królować w naszych sercach i takim daje nam się poznać i zobaczyć. On i tylko On jest zdolny przywrócić człowiekowi nadzieję i pokój - mówił.

Po Eucharystii uczestnicy dziękczynienia otrzymali obrazki z relikwiami II stopnia bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i jego współbrata bł. Michała Tomaszka. Obaj zostali zamordowani w Pariacoto blisko ćwierć wieku temu, a beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Polscy franciszkanie byli świadkami Chrystusa, odważnie głosili Ewangelię i za wiarę zginęli z rąk bojówkarzy ze Świetlistego Szlaku. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem, a także rodziny i przyjaciele misjonarzy oraz przedstawiciele zakonu franciszkanów.

***

Bł. ojciec Zbigniew Strzałkowski urodził się w 1958 roku w Tarnowie. Ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji – głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, a także troszcząc się o chorych i ubogich. 9 sierpnia 1991 roku poniósł śmierć męczeńską razem z o. Michałem Tomaszkiem z rąk terrorystycznej organizacji, która uznała ich pracę misyjną za szkodliwą dla rozwoju planowanej w Peru komunistycznej rewolucji.

Zdjęcia można obejrzeć na stornie radia RDN.małopolska

(P)

źródło: www.diecezja.tarnow.pl

fot. Rdn.plDziękujemy za przesłanie błędu