Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
07/12/2015 - 19:30

Dziękczynienie w Pariacoto za błogosławionych polskich męczenników

W niedzielę, 6 grudnia w Pariacoto, przed kościołem, w którym pracowali polscy męczennicy o. Z. Strzałkowski i o. M. Tomaszek i w którym obecnie przechowywane są ich relikwie, miała miejsce Eucharystia dziękczynna, której przewodniczył abp Salvador Piñeiro, przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru. Koncelebrowało ją 16 biskupów, a wśród nich 6 z Polski oraz ok. 150 kapłanów.

Do Pariacoto przybyli liczni rodacy nowych błogosławionych – z Polski, USA i innych krajów. Muzyka i śpiewy andyjskie stworzyły niepowtarzalną atmosferę tego historycznego wydarzenia. Podczas uroczystości było wiele akcentów polskich: śpiew Boże coś Polskę oraz przemówienia ojców franciszkanów, biskupów i ambasador RP. W swoim słowie biskup tarnowski Andrzej Jeż wskazał m.in. na zaangażowanie misjonarzy tarnowskich w ewangelizację ludu peruwiańskiego, którzy pracowali i pracują w tym kraju tworząc liczbę 22 osób. Na zakończenie celebracji wszyscy jej uczestnicy przeszli w marszu do bramy miłosierdzia, usytuowanej na drodze prowadzącej do miejsca śmierci błogosławionych.

W sobotę, 5 grudnia w Peru w półmilionowym mieście Chimbote, miała miejsce beatyfikacja męczenników z Pariacoto: ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka oraz ks. Aleksandra Dordi, kapłana włoskiej diecezji Bergamo. Wszyscy zostali zamordowani na terenie swoich parafii należących do diecezji Chimbote.

Uroczystościom przewodniczył wysłannik papieża Franciszka Prefekt Kongregacji ds. Świętych kard. Angelo Amato. Ceremonia odbyła się na stadionie miejskim, na którym zgromadziło się ponad 20 tys. osób. Pośród nich nie zabrakło najbliższej rodziny nowych błogosławionych: braci ojca Zbigniewa i sióstr o. Michała. Eucharystię koncelebrowało ok. 60 biskupów i ok. 300 księży. Wśród nich biskup tarnowski Andrzej Jeż oraz misjonarze tarnowscy pracujący w Peru i Boliwii. Kapłanów tarnowskich reprezentowali: ks. Czesław Haus, były misjonarz w Peru i ks. Krzysztof Czermak, wikariusz biskupi ds. misji.

(P)

źródło i fot. diecezja.tarnow.plDziękujemy za przesłanie błędu