Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
27/01/2016 - 06:40

Diecezjanie podziękują za nowych błogosławionych misjonarzy

Diecezja tarnowska podziękuje za beatyfikację dwóch polskich męczenników: bł. ojca Michała Tomaszka oraz pochodzącego z naszej diecezji bł. ojca Zbigniewa Strzałkowskiego. Uroczystości z udziałem m.in. prowincjała franciszkanów o. Jarosława Zachariasza odbędą się 1 lutego o godz. 17.30 w katedrze tarnowskiej.

o.Zygmunt StrzałkowskiZapraszam do udziału w tej uroczystości tarnowskich Diecezjan, a szczególnie wszystkich zaangażowanych w szeroko rozumiane dzieło misyjne- napisał w komunikacie biskup Andrzej Jeż.  Uroczystość dziękczynienia za dar beatyfikacji nowych błogosławionych będzie transmitowana przez Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

O. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali ogłoszeni błogosławionymi 5 grudnia 2015 roku w Chimbote w Peru. Polscy franciszkanie byli świadkami Chrystusa, odważnie głosili Ewangelię i za wiarę zginęli z rąk bojówkarzy ze Świetlistego Szlaku. Wraz z polskimi franciszkanami na ołtarze został wyniesiony włoski ksiądz Alessandro Dordi, który też zginął męczeńsko w Peru. W uroczystościach uczestniczyła delegacja z diecezji tarnowskiej na czele z biskupem Andrzejem Jeżem, a także rodziny i przyjaciele misjonarzy oraz przedstawiciele zakonu franciszkanów.

Postulator procesu mówił podczas uroczystości o o. Strzałkowskim, że był człowiekiem silnym, odważnym, troszczącym się o chorych. „Pragnienie służenia innym wypływało z Jego wielkiej wiary i chęci naśladowania św. Maksymiliana Kolbego” – dodał o. Angelo Paleri. W homilii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato podkreślił, że męczennicy mówili językiem miłości Boga.

Nauka, którą głosili, ich zachowanie, powołanie były lekcjami miłości, ponieważ miłość pokonuje nienawiść i chęć zemsty. Miłość jest prawdziwym Świetlistym Szlakiem, który przynosi życie, a nie śmierć, który przynosi pokój a nie wojnę , który tworzy braterstwo a nie podziały – dodał.

(P)

źródło: www.diecezja.tarnow.plDziękujemy za przesłanie błędu