Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
02/12/2015 - 09:45

Diecezjalne i ogólnopolskie obchody beatyfikacji o. Strzałkowskiego

W najbliższa sobotę (5 grudnia) w Chimbote w Peru na ołtarze zostaną wyniesieni polscy misjonarze o. Michał Tomaszek oraz pochodzący z Zawady koło Tarnowa o. Zbigniew Strzałkowski.

O. Zbigniew i o. Michał ponieśli śmierć z rąk terrorystycznej organizacji komunistycznej „Świetlisty Szlak”, 9 sierpnia 1991r. w dalekim Peru. Ugrupowanie to uznało, że praca misjonarzy jest szkodliwa dla planowanej komunistycznej rewolucji. Otoczyli oni klasztor, związali oo. Zbigniewa i Michała i wywieźli ich samochodem za wioskę, gdzie ich zabili strzałem w tył głowy.

Po blisko 20 latach od rozpoczęcia procesu kanonizacyjnego, misjonarze zostaną wyniesieni na ołtarze.

Sługa Boży ojciec Zbigniew Strzałkowski – za niedługo już Błogosławiony – jest ściśle związany z naszą diecezją.- pisał w komunikacie bp Andrzej Jeż- Urodził się w 1958 roku w Zawadzie koło Tarnowa; ochrzczony został w tarnowskiej katedrze, w Tarnowie także zdał egzamin dojrzałości i przez krótki czas tutaj również pracował. Mając 21 lat wstąpił do Zakonu Franciszkanów, gdzie złożył śluby zakonne, a następnie w roku 1986 został wyświęcony na kapłana. Pod koniec roku 1988 wyjechał na misje do Peru, gdzie poświecił się dziełu ewangelizacji nie tylko głosząc słowo Boże i sprawując sakramenty święte, ale także troszcząc się o chorych i ubogich. Mając zaledwie 33 lata, w imię miłości do Chrystusa i Jego Kościoła, złożył najwyższe świadectwo swojej wiary, jakim jest męczeństwo. Przeżywając beatyfikację naszego rodaka dziękujmy Bogu za to, że tarnowska diecezja – „ziemia świętych i błogosławionych” – po raz kolejny wydała piękny owoc świętości życia kapłańskiego i zakonnego.- kontynuuje duszpasterz diecezji tarnowskiej.

6 grudnia we wszystkich kościołach parafialnych odprawiane będą Msze św. dziękczynne za beatyfikację Zbigniewa Strzałkowskiego. Dziękczynienie diecezjalne odbędzie się w tarnowskiej katedrze o godzinie 18.00, 1 lutego 2016 r. w przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego,.

Także w jego rodzinnej Zawadzie trwają przygotowania do uroczystości beatyfikacyjnej. Odbędzie się tam wieczernica poświęcona pamięci misjonarza, a w sobotę 5 grudnia i w niedzielę 6 grudnia odprawiona zostanie Msza św. dziękczynna

Z okazji beatyfikacji przygotowane zostały relikwie „ex indumentis” czyli cząstki ubrań zakonników, umieszczone w obrazkach przygotowanych przez krakowską Kurię Prowincjalną Franciszkanów. Obrazki otrzymają uczestnicy Mszy św. dziękczynnej odprawianej w bazylice franciszkanów w Krakowie. Relikwie można otrzymać także pocztą. Wystarczy wysłać list na adres kurii - Kuria Prowincjalna Franciszkanów; "Relikwie"; ul. Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków. W środku należy umieścić drugą, zwrotną kopertę z naklejonym znaczkiem i wpisanym swoim adresem.

Również z okazji beatyfikacji męczenników na antenie TVP1, 4 grudnia, tuż po Wiadomościach, wyemitowany zostanie film dokumentalny o ich życiu pt. „Życia nie można zmarnować”. Dokument został zrealizowany przez ekipę Telewizji Polskiej w peruwiańskich Andach oraz w rodzinnych stronach zakonników w Polsce.

"Kiedy wyjeżdża się na misje, trzeba być gotowym na wszystko" - te słowa o. Zbigniew Strzałkowski powiedział wyjeżdżając na misję, z której już nie wrócił. W filmie występują m.in.: s. Berta Hernandez - ostatni świadek porwania zakonników, bp Luis Bambaren - emerytowany biskup, który zaprosił zakonników do pracy w Peru, Franciszka Strzałkowska - matka o. Zbigniewa, która o tych tragicznych wydarzeniach opowiedziała publicznie po raz pierwszy, rodzeństwo o. Tomaszka oraz mieszkańcy wioski Pariacoto.

Zdjęcia do filmu były realizowane w Limie, Chimbote, w Barrace nad Oceanem Spokojnym oraz w parafii Pariacoto.

Natomiast z inicjatywy Franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię powstał teledysk do hymnu beatyfikacyjnego. Oto link do teledysku.

Na uroczystości beatyfikacyjne do Peru wyleci także delegacja z diecezji, na czele z bp Andrzejem Jeżem

Paulina Fabiś- Rychel

fot. diecezja.tarnow.plDziękujemy za przesłanie błędu